I to już jest nasza ostatnia lekcja, ostatnia praktyka oddechu w ramach naszego prawie 3-miesięcznego kursu. Cudownie uspokajająca Bhramari.. słowo to wywodzi się z sanskrytu, ze słowa bhramaru i oznacza “nucącą czarną pszczołę”. Jest uważana za bardzo korzystną przy problemach tarczycy i zatok, łagodzi stres, złość, napięcie w umyśle, bezsenność, depresję i lęk – jest to jedno z najlepszych ćwiczeń oddechowych, które uwalnia umysł od niepokoju lub frustracji i w znacznym stopniu gasi gniew. Pomaga również przy migrenie i padaczce. Zapraszam Was w świat brzęczącej pszczółki…. Jak prawidłowo wykonać tą technikę oddychania? O wszystkim dowiesz się z tekstu i filmu poniżej..

Bhramari:

 • Bhramari pranajama to działanie polegające na wydawaniu lekkiego szumu podczas praktykowania pranajamy lub jogicznego oddychania.
 • Bhramari jest sanskryckim słowem wywodzącym się z bhramaru, co oznacza “nucącą czarną pszczołę”.
 • Ta pranajama jest praktykowana w wygodnej pozycji siedzącej, takiej jak lotosowa. Wydłużając wydech 3-4 krotnie praktykujący wydaje brzęczący dźwięk podobny do szumu pszczoły. Przy zatkanych uszach kciukiem i zasłoniętych oczach przez palce.

Bhramari Pranayama – korzyści:

 • jest uważana za korzystną dla problemów tarczycy i zatok ze względu na wpływ wibracji szumiących dźwięku;
 • łagodzi stres, złość, napięcie w umyśle, bezsenność, depresję i lęk – jest to jedno z najlepszych ćwiczeń oddechowych, które uwalnia umysł od niepokoju lub frustracji i w znacznym stopniu gasi gniew;
 • pomaga przy migrenie i padaczce;
 • ta prosta technika może być praktykowana w dowolnym miejscu – w pracy lub w domu i jest doskonałym sposobem, aby natychmiast się odstresować.

A teraz zapraszam Was na krótki film instruktażowy – jak prawidłowo wykonać Bhramari Pranayama

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o nasz kurs oddychania, ale widać bardzo wyraźnie ileż korzyści możemy odnieść praktykując tylko albo aż oddech. Mam nadzieję, że nasze filmy instruktażowe plus nasz e-book (jeżeli chcesz go otrzymać, to napisz proszę do mnie na adres: happylife50plus@gmail.com) pomogą w tym, żebyśmy wiedzieli jak każdą technikę prawidłowo wykonać, a także która praktyka w czym jest pomocna.

Czy można wykonywać 2 czy 3 techniki naraz? MOŻNA! I powiem Wam, że moje ulubione to Bhastrika plus Kapalbhati plus Bahya, które staram się wykonywać dokładnie w tej kolejności rano, na czczo, przed śniadaniem – nie robię tego długo, po minutce-dwie każdą, ale najważniejsze to żeby robić to systematycznie? Wieczorem uwielbiam Bhramari.. cudownie mnie wycisza i daje spokojny sen.. a latem często praktykuję Sitali..

Ponieważ jest to już nasza dziewiąta (i ostatnia!) lekcja, to poniżej znajdziesz osiem poprzednich praktyk oraz część teoretyczną, którą podzieliliśmy na dwie części – warto zacząć od teorii, by dowiedzieć się po co mamy w ogóle praktykować oddech..

Lekcja pierwsza – Maha Yoga Pranayama

Lekcja druga – Adham Pranayama

Lekcja trzecia – Bhastrika

Lekcja czwarta – Kapalbhati

Lekcja piąta – NADI SHODHAN PRANAYAMA + ANULOMA-VILOMA PRANAYAMA

Lekcja szósta – Agnisar Pranayama + Mula Bandha Pranayama

Lekcja siódma – Tribandha: Mula Bandha, Uddijana Bandha i Jalandhara Bandha – Bahya Pranayama – Agnisar + Tribandha

Lekcja ósma – Sitali/Sitkari + Chandra Bhedana + Surya Bhedana

Teoria – część I

Teoria – część II

Wszystkie informacje, które tutaj napisałam oraz dużo więcej znajdziesz w naszym e-book-u i jeżeli chciałabyś/chciałbyś go otrzymać, to proszę napisz do mnie na adres: happylife50plus@gmail.com – e-book jest bezpłatny, tak samo jak cały nasz kurs. Dowiesz się z niego również kim są prowadzący, skąd zrodził się pomysł na ten 3 – miesięczny kurs nauki oddychania w wersji online oraz będzie też kilka słów o tym, po co w ogóle zajmować się oddechem, a potem przejdziemy już do konkretnych informacji i praktyk. Mam nadzieję, że zarówno nasze filmy, jak i ten e-book przyniosą Państwu wiele korzyści. Niemniej prosimy to wszystko traktować informacyjnie, ponieważ nie bierzemy odpowiedzialności za Państwa działania w domowym zaciszu. Zapoznajcie się proszę z tekstem poniżej..

Uwaga – nota prawna

Wszystkie materiały zawarte w ramach tego kursu są dostarczane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych, a nie w celu leczenia jakichkolwiek zaburzeń czy stanów chorobowych. Porady oraz instrukcje zawarte w tym programie nie mogą zastąpić porad medycznych, a wszystkie zawarte informacje mogą być wykorzystywane w połączeniu ze wskazówkami i opieką lekarską. Autorzy niniejszej pracy oświadczają, że nie należy jej traktować jako zbioru porad medycznych. Zaproponowane techniki nie są formą diagnozy ani leczenia dolegliwości fizycznych, emocjonalnych czy medycznych. Autorzy pragną jedynie podzielić się informacjami o charakterze ogólnym, które mogą być częścią poszukiwania równowagi emocjonalnej i duchowej. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje stosowania technik tu opisanych. Jeżeli zauważysz tutaj cokolwiek niepokojącego lub coś co może Ci szkodzić, to koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem. Nasze życiowe potrzeby są różne dla każdej osoby, w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, przyjmowanych lekarstw etc. Dziękujemy, że poświęciłaś/-eś chwilkę czasu na zapoznanie się z tymi ważnymi informacjami i zachęcamy Ciebie do codziennej obserwacji swojego ciała i rozważnego podejmowania wszystkich decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

ODDECH – most między ciałem, umysłem i duszą – wspólnie odkryjmy to, co nas wszystkich łączy.. i pamiętajmy, że z pierwszym oddechem się rodzimy, a z ostatnim umieramy………………

A jeżeli mój artykuł spodobał Ci się, to będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi kawę -> uwielbiam kawę! A zgromadzone środki przeznaczę na pewno na dalsze rozwijanie swojej wiedzy, na pomaganie i wspieranie innych oraz na czas, który przeznaczam na tworzenie mojego bloga.. i z góry bardzo Ci dziękuję za tą pyszną kawę………..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 Komentarze

 • Małgosia
  Posted 3 stycznia 2022

  Bardzo proszę o przesłanie e-booka. wiem,że tutaj są wszystkie nagrania, ale jakby wcięło internet to chciałabym mieć dostęp do Waszych materiałów. Serdecznie dziękuję, że Jesteście i mogę tego, co przekazujecie posłuchać. Z Miłością – Małgosia

  • Marzena
   Posted 7 stycznia 2022

   Małgosiu, wysłałam do Ciebie maila i bardzo dziękuję za tak miły komentarz..

 • Bogusia
  Posted 11 lutego 2022

  Haribol też poproszę o eboka. Ćwiczenia znam ale zbyt rzadko ćwiczę. A powinnam,- bo mam POCHP A teraz załapałam Covida i mam ogromne problemy z oddychaniem. Haribol Kochana

Dodaj komentarz