Bhastrika pranajama jest bardzo przydatna w rozpalaniu ognia trawiennego w jamie brzusznej. Pomaga między innymi w leczeniu astmy, zwiększa poziom tlenu w naszej krwi, uwalnia zalegające toksyny na poziomie komórkowym, kontroluje cholesterol i pomaga przy leczeniu cukrzycy, poprawia cały układ oddechowy, umacnia płuca, działa przeciw starzeniu się..

Chcesz nauczyć się tej cudownej techniki oddychania? Wszystko może być lekarstwem i wszystko może być trucizną.. najważniejsze to wykonywać ją prawidłowo, dlatego zapraszam do zapoznania się z tą naprawdę wspaniałą techniką….

W poprzedniej części – przy opisywaniu Adham Pranayama (https://happylife50plus.pl/2021/02/13/adham-pranayama-druga-praktyka-oddychania-z-3-miesiecznego-kursu-2-9/), napisałam, że podczas wykonywania technik oddechowych przedstawionych na filmach pracujemy nad oddechem brzusznym, zwanym inaczej przeponowym i obiecałam, że wyjaśnię dlaczego właśnie ten oddech jest tak bardzo ważny i co ma z tym wspólnego układ współczulny i przywspółczulny?

Chyba wszyscy wiemy jak ważny dla nas jest układ współczulny i przywspółczulny, a właśnie oddech gdzie uruchamiana jest przepona aktywuje układ przywspółczulny.. wtedy uspokajamy się i wyciszamy, eliminujemy dzięki niemu nadmierne napięcia emocjonalne i mięśniowe, ale to nie wszystko, ponieważ praca przepony wpływa też na inne narządy jak na przykład na pracę mięśni brzucha czy dna miednicy. Poza tym oddech przeponą wspomaga cały układ oddechowy, zmniejsza nasilenie dolegliwości u osób z chorobami układu oddechowego, wspaniale też działa w przypadku sytuacji stresowych. O korzyściach płynących z oddychania przeponą można mówić i mówić..

Oddech przeponą wpływa dobroczynnie na:

– dokrwienie organów wewnętrznych

– poprawę pracy układu trawiennego

– oczyszczanie organizmu z toksyn

– wpływa na zmiany poziomu tlenu we krwi

– zwiększa energię lub wycisza i relaksuje

– usprawnia pracę wątroby

– poprawia perystaltykę jelit

– wyregulowuje pracę serca

– pozytywnie wpływa na układ hormonalny

A jak możemy wykorzystać odpowiednie techniki oddechu w codzienności? W czym one mogą nam pomóc?

Na pewno pomogą w umiejętności zatrzymania się i spojrzenia na oddech jak na terapię, dzięki której wpłyniemy nie tylko na umysł, ale i na całe swoje ciało, wiem, że dzięki nim możemy wyeliminować bóle głowy oraz inne przewlekłe dolegliwości bólowe, możemy poprawić komfort snu, zbudować stabilność i równowagę emocjonalną, możemy odzyskać równowagę, w przypadku jej zaburzenia, wspaniale działają w przypadku uspokajania tzw. gonitwy myśli, ale możemy nimi wspomagać też radzenie sobie ze stresem..

Ale teraz czas zająć się kolejną techniką oddychania, jaką jest Bhastrika – powiem Wam, że stosuję ją codziennie rano razem z Kapalbhati, o której napiszę za tydzień..

Bhastrika:

 • Bhastrika pranajama jest bardzo przydatna w rozpalaniu ognia trawiennego w jamie brzusznej. Jest to ciągła sekwencja długich głębokich wdechów i wydechów, odpowiednio wspomagana ruchem brzucha, aby ułatwić maksymalne pobranie i wydalenie powietrza.
 • Jest dość wyczerpująca i dlatego po osiągnięciu swojego maksimum możliwości za każdym razem konieczne jest przywrócenie normalnego oddechu. Głębokość koncentracji może być zwiększona w każdej rundzie bhastriki, tak że po 3-4 rundach praktykujący może doświadczyć przepływu energii (prana) w ciele i wynikającej z tego elastyczności.
 • Jeśli ktoś ma nadciśnienie, bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca, jest po zawale serca lub ma inne komplikacje, to nie może praktykować bhastriki.
 • Kobiety w ciąży też nie powinny praktykować bhastriki, kobiety podczas menstruacji też nie powinny praktykować.
 • Osoby z nadmiarem pitta powinny praktykować bhastrikę łagodnie i w wolnym tempie.
 • Po bhastrice zawsze trzeba odpocząć i uspokoić swój oddech.

Bhastrika – korzyści:

 • bhastrika pomaga w leczeniu astmy, zwiększa poziom tlenu w naszej krwi; uwalnia zalegające toksyny na poziomie komórkowym;
 • podnosi energię kundalini do góry;
 • bhastrika kontroluje cholesterol i pomaga przy leczeniu cukrzycy;
 • poprawia cały układ oddechowy, umacnia płuca, działa przeciw starzeniu się;
 • powoduje, że całe ciało jest naładowane energią, zwalnia proces starzenia się.

Jak praktykować  bhastrikę:

 • Usiądź w pozycji padmasany lub sukhasany (lub zastosuj zwykły siad ze skrzyżowanymi nogami), plecy wyprostowane, szyja wzdłuż kręgosłupa, ręce na kolanach, dłonie ułożone w kształcie miseczek. Kciuk i palec wskazujący połączone są ze sobą i skierowane do góry w jnana mudrze.
 • Można też usiąść w wygodnym fotelu lub krześle, upewniając się, że plecy i głowa są wyprostowane i w jednej linii ze spojrzeniem skierowanym prosto w przód. Ręce spoczywają na kolanach. Dłonie ułożone w kształcie miseczek. Kciuk i palec wskazujący połączone są ze sobą i skierowane do góry w jnana mudrze.
 • Umysł można skupić na trzecim oku lub czakrze serca, ale proces myślowy powinien stale obserwować reakcję ciała na bhastrikę i utrzymywać kontrolę.
 • W trakcie oddychania ciało doświadcza różnych wrażeń i musisz je obserwować, dopóki nie zdecydujesz się powrócić do normalnego przepływu oddechu – jeśli podejmiesz taką decyzję, po prostu zwolnij tempo oddychania, ale nie głębokość. W ten sposób mamy jasne zrozumienie procesu.
 • Na zakończenie zacznij robić całkowite wydechy, wciskając brzuch w głąb miednicy i wymuszając całkowity wydech, następnie bierzemy głęboki wdech i relaksujemy brzuch.

Słowo bhastrika oznacza wymuszony oddech..

 • Każdemu wdechowi i wydechowi towarzyszy silny dźwięk, co ułatwiają ruchy brzucha. Rytm oddechu i ruchy brzucha muszą być prawidłowe. Dlatego upewnij się, że brzuch porusza się podczas wydechu, a nie na odwrót. To zadziwiające, ale wielu ludzi początkowo czuje się dobrze z niewłaściwym rytmem ruchu brzucha. To dlatego, że używają ramion do oddychania, a wtedy brzuch automatycznie porusza się w odwrotnej kolejności. Musisz więc pamiętać, że nawet jeśli używasz ramion, nie pozwól, by brzuch podążał za nimi w złym rytmie. Zauważysz, że już po minucie lub dwóch wykonywania bhastriki poczujesz się zmęczony. Nie martw się, możesz zwolnić tempo i przestać wymuszać oddech, po prostu oddychaj głęboko. Rozluźnij mięśnie brzucha, ale kontynuuj tę samą sekwencję głębokiego oddychania w wolnym tempie. Gdy tylko poczujesz powrót sił, wznów tę samą procedurę i powtarzaj ją kilka razy, aż poczujesz się całkowicie zmęczony i zechcesz już przestać. W takim przypadku możesz powrócić do normalnego oddychania i trzymając zamknięte oczy, pozwól ciału dojść do normalnego rytmu.
 • W miarę postępów w tym cyklu, gdy stanie się on komfortowy, wejdź na wyższy poziom. Odbywa się to poprzez wykonanie bhastriki najpierw w normalnym tempie, jak poprzednio, a następnie przejście do średnio szybkiego tempa. W tym celu najpierw ćwicz około 20 wdechów i wydechów w normalnym tempie, a następnie zwiększaj liczbę wdechów i wydechów średnio szybko w tym samym czasie. Zasada jest taka, że ​​jeśli weźmiesz 20 wdechów i 20 wydechów, powiedzmy w dwie minuty, to powinieneś ukończyć 40 w tym samym czasie w średnim tempie. Jeśli mięśnie brzucha się męczą i nie możesz utrzymać rytmu, po prostu się zatrzymaj. Nie martw się tym i kontynuuj sekwencję oddychania z pełną koncentracją na każdym oddechu, jednocześnie obserwując reakcje ciała podczas całego procesu.
 • Następnym krokiem po udoskonaleniu tej sekwencji i utrzymaniu jej, jest przejście do szybkiego tempa. Całość składa się z trzech poziomów: pierwsze 20 oddechów w normalnym tempie, następnie 40 w średnim tempie, a na koniec 80 w szybkim tempie. Każdy z nich powinien trwać tyle samo czasu. Oznacza to, że całość trzeba wykonać w ciągu około sześciu minut. Jest to dość długa praktyka oddechowa i może się okazać, że jest możliwa do wykonania w pełni dopiero po kilku tygodniach, miesiącach lub nawet latach praktyki.
 • Już po krótkiej praktyce zauważysz, że bhastrika pranajama jest bardzo ożywcza. Można ją połączyć z dwiema dolnymi blokadami, aby jeszcze skuteczniej wywoływać ogień trawienny. Co więcej, ruchy brzucha powodują ćwiczenie mięśni brzucha, co szybko pobudza trawienie. Ponadto, ze względu na odżywioną tlenem krew krążącą w ciele, całe ciało zostaje ożywione i po wykonaniu trzech rund bhastriki po około 5-10 minutach łatwo można doświadczyć wrażenia elastyczności w całym ciele. Siedząc w tej samej asanie, możesz rozpocząć delikatny ruch rąk, ramion, tułowia, głowy, całego ciała, utrzymując normalny, głęboki i długi cykl oddechowy, a odkryjesz, jak twoje ciało odnajduje nową postać, nową elastyczność, przepełnia cię radość i spokój. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że pranajama nie jest celem samym w sobie, ale pomaga najpierw zadbać o zdrowie ciała fizycznego, a potem przenieść się z płaszczyzny fizycznej na subtelną. Następuje stopniowe zapominanie o ciele fizycznym i wyraźne doświadczanie subtelnych sił działających zgodnie ze wskazówkami ciała przyczynowego.

A teraz zapraszam na naukę tej wspaniałej techniki oddychania..

Ponieważ jest to już nasza trzecia lekcja, to poniżej znajdziesz dwie poprzednie, oraz część teoretyczną, którą podzieliliśmy na dwie części – warto zacząć od teorii, by dowiedzieć się po co mamy w ogóle praktykować oddech i po co mamy dwie dziurki w nosie?

Lekcja pierwsza – Maha Yoga Pranyama

Lekcja druga – Adham Pranayama

Teoria – część I

Teoria – część II

Wszystkie informacje, które tutaj napisałam oraz dużo więcej znajdziesz w naszym e-book-u i jeżeli chciałabyś/chciałbyś go otrzymać, to proszę napisz do mnie na adres: happylife50plus@gmail.com – e-book jest bezpłatny, tak samo jak cały nasz kurs. Dowiesz się z niego również kim są prowadzący, skąd zrodził się pomysł na ten 3 – miesięczny kurs nauki oddychania w wersji online oraz będzie też kilka słów o tym, po co w ogóle zajmować się oddechem, a potem przejdziemy już do konkretnych informacji i praktyk. Mam nadzieję, że zarówno nasze filmy, jak i ten e-book przyniosą Państwu wiele korzyści. Niemniej prosimy to wszystko traktować informacyjnie, ponieważ nie bierzemy odpowiedzialności za Państwa działania w domowym zaciszu. Zapoznajcie się proszę z tekstem poniżej..

Uwaga – nota prawna

Wszystkie materiały zawarte w ramach tego kursu są dostarczane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych, a nie w celu leczenia jakichkolwiek zaburzeń czy stanów chorobowych. Porady oraz instrukcje zawarte w tym programie nie mogą zastąpić porad medycznych, a wszystkie zawarte informacje mogą być wykorzystywane w połączeniu ze wskazówkami i opieką lekarską. Autorzy niniejszej pracy oświadczają, że nie należy jej traktować jako zbioru porad medycznych. Zaproponowane techniki nie są formą diagnozy ani leczenia dolegliwości fizycznych, emocjonalnych czy medycznych. Autorzy pragną jedynie podzielić się informacjami o charakterze ogólnym, które mogą być częścią poszukiwania równowagi emocjonalnej i duchowej. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje stosowania technik tu opisanych. Jeżeli zauważysz tutaj cokolwiek niepokojącego lub coś co może Ci szkodzić, to koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem. Nasze życiowe potrzeby są różne dla każdej osoby, w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, przyjmowanych lekarstw etc. Dziękujemy, że poświęciłaś/-eś chwilkę czasu na zapoznanie się z tymi ważnymi informacjami i zachęcamy Ciebie do codziennej obserwacji swojego ciała i rozważnego podejmowania wszystkich decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

A jeżeli mój artykuł spodobał Ci się, to będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi kawę -> uwielbiam kawę! A zgromadzone środki przeznaczę na pewno na dalsze rozwijanie swojej wiedzy, na pomaganie i wspieranie innych oraz na czas, który przeznaczam na tworzenie mojego bloga.. i z góry bardzo Ci dziękuję za tą pyszną kawę………..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz