Współpraca

Jeżeli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami z podróży, czy znasz ciekawy przepis na coś pysznego, a może znalazłaś swój sposób na zdrowy styl życia, to pisz śmiało, podziel się tym wszystkim ze mną i moimi czytelnikami. Również jeżeli chcesz podzielić się ciekawym tematem, czy poradami na zdrowe i długie życie i masz powyżej 50 lat, a nie prowadzisz swojego bloga, to napisz artykuł, napiszmy go razem! – współtwórzmy razem HappyLife50plus.

Wszelkie sugestie, uwagi i pytania mile widziane. Lubię rozmawiać. Zapraszam też do współpracy wszystkie osoby, organizacje, firmy, marki, wydawnictwa – jeżeli masz ciekawy pomysł, otwarte serce i umysł, kochasz podróże, to ja bardzo chętnie nawiążę współpracę. To nic, że mój pesel wskazuje to, co wskazuje, u mnie w sercu zawsze maj i zawsze CHCE MI SIĘ CHCIEĆ.

Co ja proponuję?

  • prowadzenie warsztatów kulinarnych – kuchnie świata, zwłaszcza kuchnia tajska i ajurwedyjska oraz nasza wspaniała polska, rodzima – pieczenie chleba + zdrowe pasty i pesto – zdrowe słodkości – SłoikoweLove – etc
  • organizacja warsztatów/szkoleń/konferencji
  • organizacja ciekawych spotkań podróżniczych
  • artykuły prasowe na temat podróży, zdrowego stylu życia, Ajurwedy, psychologii, psychodietetyki
  • testy produktów przeznaczonych dla osób 50+
  • organizacja wydarzeń w social mediach
  • a może masz ochotę wyjechać w końcu na własną rękę, bez biur podróży i bez do końca ustalonej trasy, ale nie wiesz od czego zacząć? – pomogę Ci zorganizować Twój wyjazd
  • chcesz przyłączyć się do mnie i mojego męża w podróż w nieznane? ..albo nawet w znane, ale zapewniam, że inną niż dotychczas..
  • i wiele innych – masz pomysł? napisz, zapytaj…

 

A Ty co zaproponujesz? Może masz pomysł na ciekawy wspólny projekt? Pisz śmiało!

 

Poniżej przedstawiam teksty powstałe w wyniku podjęcia współpracy ze mną:

Miesięcznik „Zdrowie bez Leków”

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – DINACHARYA – rytm dnia

Ajurweda przeżywa istne odrodzenie i choć jest to wiedza, która ma ponad 5000 lat, to w ostatnim czasie zauważa się jej niesamowity rozkwit. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ uważam, że jest wspaniała, a co najważniejsze, to żadne współczesne badania jej nie podważą, tak jak to się dzieje w obecnych czasach, kiedy masło raz jest zdrowe, a za chwilę już nie. W Ajurwedzie też jest masło, nazywa się Ghee i stosuje się je w kuchni od tysięcy lat. Kiedyś kupowałam gotowe, a od jakiegoś czasu sama robię.

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – MEDYTACJA

MEDYTACJA – jako narzędzie redukcji stresu i najlepsza droga do uzyskania wewnętrznego spokoju.

Medytacja jest nierozerwalną częścią technik oddechowych (pranajamy), uważności (mindfulness) oraz jogi. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym by zacząć uprawiać jogę lub może już to robicie, ale coś Wam nie wychodzi, to zachęcam do przeczytania kolejnych artykułów, a być może zrozumiecie w czym tkwi błąd. Ajurweda i joga stanowią podstawę leczenia według Wed, obie uznaje się za nauki starożytne, tak stare jak cywilizacja ludzka i obie są korzystne dla zdrowia i mogą poprawić jakość życia oraz są nierozerwalne właśnie z pranajamą i mindfulness.

Jesteście ciekawi  jak medytacja na co dzień może wpłynąć na Wasz umysł i Wasze myśli?

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – PRANA

Zazwyczaj boimy się tego czego nie znamy. I to jest całkowicie normalne. Dlatego wszystkim osobom, które pragną rozpocząć swoją przygodę z Ajurwedą polecam zacząć ją mądrze, z osobami, które będą umiały w jasny sposób wszystko wytłumaczyć. Wiele osób które znam, chce na samym początku poznać swoją doszę. To też jest całkowicie zrozumiałe. W Internecie krąży mnóstwo testów. Niestety nie wszystkie są rzetelne. Oprócz testów na dosze w Internecie możemy spotkać w tej chwili również diety rekomendowane dla każdej z nich i teraz błędnie określona może nam naprawdę zaszkodzić, zamiast pomóc.

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – część I – wstęp

Słowo AJURWEDA w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza: „ayu” – „życie”, i „veda” – „wiedza”, „nauka”, „mądrość”. Dlatego mówiąc o Ajurwedzie mamy na myśli „wiedzę o życiu” albo też „ sztukę życia” lub “naukę o życiu”. To z niej wywodzi się medycyna chińska, która ma już ponad 4000 lat, tybetańska czy arabska unani, to po niej był Sokrates, Hipokrates, Galen. Ajurweda powstała ponad 5000 lat temu i jest to najstarszy system opieki zdrowotnej na świecie, sprawdzony i działający od tysięcy lat program, który łączy wszystkie aspekty osoby: fizyczne (zdrowie, ciało), psychiczne (zachowanie, motywacja, odbiór informacji) i duchowe (relacja między człowiekiem a wszechświatem) i nie ma żadnych skutków ubocznych. Łączy kompletną opiekę zdrowotną i zalecenia prowadzenia właściwego trybu życia, który obejmuje nie tylko metody leczenia, ale głównie zajmuje się profilaktyką zdrowia i zapobieganiu chorobom i zaburzeniom organizmu.

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – część II – GUNY

W poprzednim artykule napisałam wstęp do Ajurwedy i jej niesamowitej uzdrawiającej mocy. Żeby lepiej zrozumieć czym jest i jak działa polecam zacząć stosować jej zalecenia na sobie. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z Ajurwedą 8 lat temu, podczas pobytu w Indiach, kiedy to byłam jeszcze osobą ze sporą nadwagą, szukającą wszędzie gdzie tylko to możliwe pomocy i skaczącą z jednej diety na drugą, efektami jo-jo i ciągle sfrustrowaną. To właśnie tam dowiedziałam się o Ajurwedzie pierwszy raz.

Zupa kokosowa z soczewicą.. idealna na każdą porę roku –> oto przepis?

Składniki: 2-3 litry bulionu (w kolejnym wpisie podam Wam przepis na super zdrowy bulion kojący jelita -> na nim będziecie mogli robić KAŻDĄ zdrową zupę!)1 szklanka czerwonej soczewicy2-3 szklanki wody2 szklanki mleczka kokosowego2 marchewki1 pietruszka1 cebula2 łyżki ghee (masło klarowane – robię sama -> bądźcie ze mną, niebawem podam Wam przepis na zrobienie swojego masła GHEE, które nie trzyma się w lodówce! A po…

UZDRAWIAJĄCA MOC AJURWEDY – MINDFULNESS

MINDFULNESS – praktyka uważności na co dzień..

W poprzednim artykule pisałam o medytacji, która wraz z mindfulness i pranajamą są nierozerwalną częścią jogi oraz Ajurwedy. To trochę tak, że medytacja nie istnieje bez mindfulness, a mindfulness pomaga w medytacji. Pranajama to kolejna forma autoterapii, jest kluczem do ciała i umysłu, ale o niej więcej będzie w kolejnym artykule. Natomiast całość zwieńczy cudowna joga, kiedy to skupimy się na oddechu, na mindfulness i na medytacji i spróbujemy połączyć wszystko w jedność.

Co to jest Mindfulness?
„Mówiąc najprościej, uważność to świadomość każdej chwili. Pielęgnuje się ją przez celową koncentrację na rzeczach, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy. Jest to systematyczny rozwój nowych rodzajów kontroli i mądrości w naszym życiu, oparty na naszych wewnętrznych zdolnościach relaksacji, skupiania uwagi, świadomości i percepcji.  Jon Kabat-Zinn, Życie Piękna Katastrofa”

Uzdrawiająca moc Ajurwedy – PRANAJAMA

PRANAJAMA – techniki oddechowe – jako mechanizm samoleczenia..

Jeżeli uważnie przeczytaliście dwa ostatnie artykuły na temat medytacji i mindfulness to teraz bez trudu zrozumiecie czym jest pranajama i dlaczego mówi się, że jest kluczem do naszego  ciała i umysłu. Według mnie to od niej powinno się zacząć swoją przygodę z Ajurwedą, jogą czy medytacją. To właśnie ona może uspokoić układ nerwowy w bardzo szybkim czasie i praktycznie w każdej sytuacji. To ona pomaga nam budować uważność (mindfulness) i to na niej skupiamy się podczas zajęć z jogi. Do tego nie wymaga żadnych nakładów finansowych, ani kupowania drogiego sprzętu.

Oddech.. i skupienie na nim, skoncentrowanie bez analizowania. Z pierwszym oddechem się rodzimy, z ostatnim umieramy. No tak, ktoś mógłby się w tej chwili uśmiechnąć i pomyśleć, że po co mam się koncentrować na czymś tak oczywistym? Przecież całe życie jakoś oddycham i żyję! Tak.. żyjesz, ale jak często zapominasz o tym, żeby się na chwilę zatrzymać, wyciszyć, uspokoić, by odrzucić na bok nerwy i wszystkie problemy świata, które przecież wszyscy mamy. A gdyby tak nie walczyć ze stresem, ale po prostu nauczyć się do niego nie dopuszczać? To właśnie gwarantuje medytacja, mindfulness i pranajama, Ajurweda oraz joga. Miłe zaskoczenie od pierwszego poznania. Jeżeli nigdy nie próbowaliście to zachęcam Was gorąco.

Czym więc jest pranajama?

Prāṇā oznacza „siłę witalną”, „tchnienie”, „oddech”, „energię życiową”, natomiast yāma znaczy tyle co „rozszerzać”, ale też „powstrzymywać”. Tak jak jesteśmy w stanie kontrolować oddech zewnętrzny, tak samo możemy się nauczyć kontrolować Pranę, która przenika umysł i ciało. Wykorzystywana jest więc jako ćwiczenie w procesie przejmowania kontroli nad stanami świadomości.

Naturalna maseczka z kurkumą- bardzo dobra na tzw. ‘starcze plamy’

Jak zrobić naturalną maseczkę z kurkumą?

Kurkuma znana jest na świecie od tysiącleci. Stosuje się ją zarówno w kuchni, jak i w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu, ale również rewelacyjnie sprawdza się w kosmetyce. Nigdy nie byłam u kosmetyczki, od lat nie stosuję żadnych kosmetyków zawierających całą listę Mendelejewa i nie cierpię na żadne skórne problemy, a kurkumę od lat stosuję nie tylko w kuchni. Jestem zwolennikiem tego, o czym mówi Ajurweda, że na ciało nie nakładamy niczego, czego nie moglibyśmy zjeść – i to się sprawdza.

Oto przykładowe warsztaty/konferencje, których byłam pomysłodawcą i współorganizatorem w ostatnim czasie:
  1. Warsztaty kulinarne: „kuchnia ajurwedyjska z nutą tajską” 9.12.2018r
  2. Kurs półroczny ajurwedyjskiego dbania o ciało i umysł styczeń – lipiec 2019r
  3. Konferencja – holistyczne zarządzanie ciałem i umysłem 11.05.2019r

 

Kilka spotkań, warsztatów i konferencji z ostatnich lat, w których brałam udział:

  • 3-dniowa Konferencja „Przestępstwa seksualne, problem społeczny, prawny i kliniczny, Serwy, 2008
  • Seminarium „Fundusze 2007-2013 – niepowtarzalna szansa rozwoju”, Wrocław, 2009
  • Konferencja „Psychiatria i Psychologia okresu rozwojowego – wspólne cele” , Wrocław, 2011
  • Sympozjum „Psyche i środowisko”, Sosnowiec, 2012
  • Konferencja „Seksualność człowieka – wokół przemian”, Kraków, 2012
  • Warsztat „Praca nad własną seksualnością – dylematy specjalistów zajmujących się seksem”, Kraków, 2012
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nowoczesne metody leczenia uzależnień i zaburzeń psychicznych. Problemy uzależnienia w kryzysie ekonomicznym”, Bełchatów, 2013
  • Konferencja „Seksualność człowieka – w biegu życia”, Kraków, 2013
  • Warsztat „Wykorzystanie seksualne w dzieciństwie, a seksualność osoby dorosłej. Wsparcie i pomoc terapeutyczna”, Kraków, 2013
  • Konferencja „Psychoterapia we współczesnym świecie”, Wrocław, 2013
  • Szkoleniowa edycja Konferencji „Seksualność człowieka – dysfunkcje seksualne u kobiet i mężczyzn”, Kraków, 2014
  • Szkolenie 8-godz. „Kiedy odchudzanie prowadzi do choroby: zaburzenia odżywiania”, Wrocław, 2014
  • VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Seksualność człowieka – płciowe i seksualne różnorodności”, Kraków, 2015
  • Szkolenie zorganizowane przez Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania „Dieta redukcyjna”, Wrocław, 2015
  • Warsztat „Transpłciowość i różnorodność płci: niezbędnik”, Kraków, 2015
  • Konferencja „Kondycja Współczesnego Mężczyzny”, Wrocław, 2015
  • Warsztat zorganizowany przez CSPiSU SWPS „Metody motywacji błyskawicznej – błyskawicznie”, Wrocław, 2017
  • Ogólnopolska Edukacyjna Konferencja o zaburzeniach odżywiania „Tu nie chodzi o jedzenie”, Wrocław, 2017
  • V Konferencja z Psychodietetyki zorganizowana przez CSPiSU SWPS „Zdrowy styl życia w kontekście psychodietetyki – część II”, Wrocław, 2017
  • Konferencja Naukowa SWPS „Seksualność bez Tabu”, Wrocław, 2018
  • Konferencja „Odporność pochodzi z brzucha”, Wrocław, 2018
  • Warsztaty „ABCD Edukacji seksualnej”, Wrocław, 2018
  • VI Konferencja z Psychodietetyki zorganizowana przez Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń Uniwersytetu SWPS „Zdrowy styl życia w kontekście psychodietetyki – częśc I”, Wrocław, 2018

 

Zapraszam do współpracy i kontaktu ze mną

Pozdrawiam
Marzena Surmińska
psychodietetyk.wroclaw@gmail.com