Wstęp do kuchni ajurwedyjskiej – trawienie i odżywianie – koncepcja 6 SMAKÓW.. część III

Jeżeli nie przeczytałaś poprzednich części, to zachęcam wrócić do nich i zapoznać się z nimi, aby całość była bardziej zrozumiała:

 1. część I – Wstęp do kuchni ajurwedyjskiej – trawienie i odżywianie – koncepcja 6 SMAKÓW.. https://happylife50plus.pl/2020/11/01/uzdrawiajaca-moc-ajurwedy-koncepcja-6-smakow-cz-i/
 2. część II – Wstęp do kuchni ajurwedyjskiej – trawienie i odżywianie – koncepcja 6 SMAKÓW.. https://happylife50plus.pl/2020/12/01/uzdrawiajaca-moc-ajurwedy-wstep-do-kuchni-ajurwedyjskiej-koncepcja-6-smakow-cz-ii/

W kolejnym artykule, czyli w części IV (i ostatniej) znajdziesz jeszcze lepsze wytłumaczenie i podsumowanie i wówczas mam nadzieję, że temat trawienia i odżywiania w Ajurwedzie, oraz dlaczego warto używać codziennie wszystkich 6 smaków stanie się jeszcze bardziej zrozumiały.. ale to dopiero będzie..

A tymczasem zapoznaj się z częścią III.. jakie czynniki mają wpływ na nasze trawienie oraz gdzie znajdziesz pokarmy mętne czy przejrzyste, ruchome i statyczne, ostre czy tępe.. oraz z jakimi pokarmami kojarzy się ziemia, woda, ogień, powietrze czy eter. Możesz sobie zrobić nawet mały eksperyment i zanim zaczniesz czytać dalej, to wypisz sobie na kartce – jakie pokarmy według Ciebie są ziemiste, ogniste, wodne, zawierają w sobie powietrze czy eter, a potem sprawdź czy miałaś rację – tutaj wiele rzeczy jest bardzo intuicyjnych i naprawdę prostych..

Rozpoznanie smaków i umiejętne zarządzanie nimi w diecie to naprawdę wspaniały klucz do równowagi, ale żeby tego doświadczać trzeba być bardziej uważnym. Dieta, która zawiera wszystkie 6 smaków uważana jest za najbardziej zrównoważoną, ponieważ dostarcza koniecznych, odżywczych wartości do wszystkich tkanek naszego organizmu, dosz i do wszystkich części ciała, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie organów i układów. Jeżeli nie możemy tak przyrządzić każdego posiłku, żeby było w nim wszystkie 6 smaków, to postarajmy się chociaż, aby jeden,  dwa w ciągu dnia posiadał je w swoim składzie.

Tak jak wspominałam w poprzednim artykule, że każdy ze smaków jest również związany z określonymi żywiołami, czyli z: eterem (przestrzeń), powietrzem, ogniem, wodą i ziemią, to poznajmy teraz na przykładach, jaki pokarm przypisuje się do jakiego żywiołu – zwróćcie proszę uwagę, że podobne określa podobne, np. jak jest ogień, to pokarmem będą ostre przyprawy, a jak jest powietrze, to wszystkie pokarmy powodujące wzdęcia. Ta wiedza jest naprawdę prosta do nauczenia się.

ZIEMIA – pszenica, ryż, mięso, grzyby, warzywa korzenne i strączkowe, orzechy, migdały, nasiona sezamu

WODA – mleko, nabiał, soczyste owoce i warzywa, woda kokosowa

OGIEŃ – ostre przyprawy, czosnek, cebula, kwaśne owoce, alkohol, tytoń

POWIETRZE – pokarmy wywołujące wzdęcia, suszone owoce, surowe warzywa, niektóre rodzaje fasoli: mung i kidney, ciecierzyca

ETER (przestrzeń) – substancje odurzające, nasenne, narkotyki, alkohol, tytoń

Wiemy, że z Chin pochodzi popularna dieta tzw. 5P – czyli 5 przemian. Dlaczego 5? Bo występuje w niej 5 smaków. Na pewno spotkaliście się w różnych restauracjach z daniem, które ma w nazwie ‘coś tam’ w pięciu smakach. Tajemnicą jest tutaj zachowanie prawidłowej kolejności włączania składników do danej potrawy podczas gotowania. Ale jeżeli uważnie czytaliście moje wcześniejsze artykuły, to pisałam, że ajurweda stanowi podwaliny starożytnej medycyny chińskiej, tybetańskiej, egipskiej i innych. Nie neguję kuchni chińskiej, z pewnością to pożywienie jest zrównoważone energetycznie i dostarcza organizmowi energii podnoszącej witalność i jakość życia ale.. brakuje mi tutaj jednego smaku, który jest w ajurwedzie. O jaki smak chodzi?

Cierpki

Poza tym dla mnie, osoba, która nie lubi nakazów i zakazów, gotowanie w zgodzie z jakąś kolejnością dodawania produktów nie wchodzi w grę. Próbowałam. Jest to dość męczące. Jeżeli mówimy o kuchni chińskiej, to chciałabym dodać, że w każdej kuchni mogą być stosowane zasady kuchni ajurwedyjskiej, bo dzięki jej wiedzy każdy posiłek może być zdrowy, czy w kuchni tajskiej, czy włoskiej możemy korzystać z jej zasad. Wystarczy, że będziemy na przykład spożywać warzywa wtedy, a są przecież w każdej kuchni, kiedy jest akurat sezon na ich uprawę, że spróbujemy równoważyć smaki w każdym posiłku i dostosowywać je do danej pory roku, że będziemy spożywać posiłki ciepłe i o odpowiedniej godzinie, że będziemy robić przerwy między posiłkami i nie będziemy podjadać pomiędzy. Najlepiej spożywać zawsze świeżo przygotowane posiłki, nawet ugotowany ryż zaczyna się psuć około 4 godziny od ugotowania, a skoro jesteśmy tym co jemy, to naprawdę warto się przyłożyć do naszego codziennego menu. To jest naprawdę prostsze niż myślisz.

A teraz po kolei przyjrzymy się 5 czynnikom mającym wpływ na nasze trawienie, czyli:

1. RASA – 6 smaków – i tu skupię się najbardziej, ale mówiąc o procesie trawiennym i odżywianiu w Ajurwedzie nie mogę pominąć kolejnych ważnych elementów, czyli czterech pozostałych

2. GUNA – 20 właściwości

3. VIRYA – energia

4. VIPAKA – smak po-trawienny

5. PRABHAVA – specyficzne działanie

I tak, skoro temat 6 smaków opisałam już dość szczegółowo, to zajmiemy się teraz kolejnym czynnikiem mającym wpływ na nasze trawienie, którym są GUNY – jest to zbiór 20 właściwości, którym przypisywane są odpowiednio cechy, takie jak:

1. ciężki – ser, mięso, orzeszki ziemne                                       2. lekki – ryż, kiełki, imbir, pop corn

3. zimny – pszenica, lody, mięta, mleko                                    4. gorący – papryczka chilli, jajka, tytoń

5. oleisty, tłusty, wilgotny – awokado, kokos                           6. suchy – płatki zbożowe, kasza jaglana, żyto

7. tępy/powolny – mięso, jogurt, tofu                                       8. ostry – papryczka chilli, musztarda, imbir

9. gładki – awokado, masło klarowane, jogurt                        10. szorstki – sałata, surowe warzywa

11. gęsty – ser, mięso, kokos                                                       12. płynny – mleko, soki owocowe i warzywne

13. miękki – awokado, oleje, masło klarowane                        14. twardy – kokos, nasiona sezamu, migdały

15. statyczny/stabilny – kasze, suszona fasola                          16. ruchomy – kiełki, alkohol, prażona kukurydza

17. subtelny – miód, masło klarowane, alkohol                       18. solidny – grzyby, mięso, ser

19. przejrzysty – algi, woda, soki warzywne                              20. Mętny – jogurt, ser

Guny (cechy) mogą służyć do opisywania każdej materii oraz praktycznie każdego doświadczenia. Jak zauważyliście powyżej, układają się one w pary przeciwnych sobie cech. To dzięki nim możemy zrozumieć jedną z podstawowych zasad jakimi kieruje się Ajurweda, a mianowicie, że..

PODOBNE

WZMAGA

PODOBNE  

Co to oznacza w praktyce? Wytłumaczenie jest bardzo proste: jeżeli ktoś żyje w zimnym klimacie, do tego jest środek zimy i ma jeszcze tzw. zimną naturę, to zapewne doświadcza wzmożonej zimnej cechy (guny) i najlepszym rozwiązaniem aby taka osoba wróciła do stanu równowagi, byłoby dostarczenie jej wszystkiego co ma cechy gorąca, na przykład w formie gorących napojów, ciepłych i miłych dla ciała ubrań, zrezygnowanie z zimnego jedzenia, rozkoszowanie się ciepłymi kąpielami, a przede wszystkim sprawienie takiej osobie, żeby mogła przeżywać wszystkie doświadczenia jako przyjemne i ciepłe.

Jak sami widzicie, każda z cech opisuje dokładnie to, czym dany pokarm jest. I taka jest właśnie Ajurweda. Prosta i nieskomplikowana. Jeżeli coś jest twarde, to na przykład: kokos czy migdał, a lekkim jest: ryż, kiełki, imbir, a nawet pop corn. Teraz wiemy dlaczego po zjedzeniu czegoś czujemy się senni i ociężali lub pełni energii do działania. I tutaj kłania się MINDFULNESS – czyli uważność, również albo i zwłaszcza w jedzeniu. Zazwyczaj przygotowując pokarm nie zastanawiamy się czy jest on mętny, miękki, gładki czy gęsty, a naprawdę zanim zaczniemy spożywać, to warto by było go: powąchać.. dotknąć.. spróbować.. zamiast w pośpiechu pochłaniać.

Bardzo ważny w procesie trawienia jest nasz ogień trawienny, który u każdego z nas jest inny. To on determinuje czy proces trawienia przebiega prawidłowo czy też nie i aby był silny, to ważną rzeczą jest odpowiednie łączenie składników – gdy łączymy takie o odmiennych cechach, smakach, właściwościach czy efektach po-trawiennych i spożywamy je razem, to może dochodzić do spowolnienia działania AGNI (ogień trawienny). Wówczas możemy cierpieć na różnego rodzaju niestrawności, jedzenie może nam w żołądku zalegać godzinami (nawet do 8 godzin), czujemy się ociężale i ospale, ale gdy te same składniki spożywamy oddzielnie lub umiejętnie łączymy – wówczas mogą one przyspieszać nasze AGNI, stają się lekkostrawne i szybciej trawione. Jest jeszcze jedno ale.. każdy z nas powinien odżywiać się również zgodnie ze swoim obecnym stanem zdrowia, ale również zgodnie z porą dnia, czy porą roku. Powinniśmy spożywać dużo owoców, nie bać się potraw zawierających skrobię i błonnik, a białka i tłuszcze starać się spożywać oddzielnie.

Tak jak już wspominałam we wcześniejszym artykule, w Ajurwedzie wszystko może być lekarstwem i wszystko może być trucizną. Chodzi o to, że to, co jest korzystne dla ciebie, może wyrządzić krzywdę i szkodę komuś innemu i odwrotnie. Wszystko tutaj jest uzależnione od tego – kim jesteś i jak funkcjonuje twoje ciało w danym momencie. W Ajurwedzie istnieją wszakże praktyki uniwersalne dla wszystkich, jednak największą uwagę zwraca się na jednostkę.

Artykuł ukazał się w miesięczniku “ZDROWIE BEZ LEKÓW” nr2/luty 2021

A jeżeli mój artykuł spodobał Ci się, to będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi kawę -> uwielbiam kawę! A zgromadzone środki przeznaczę na pewno na dalsze rozwijanie swojej wiedzy, na pomaganie i wspieranie innych oraz na czas, który przeznaczam na tworzenie mojego bloga.. i z góry bardzo Ci dziękuję za tą pyszną kawę………..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

137 Komentarze

 • eoLindeberg
  Posted 16 lutego 2021

  Thanks so much for the blog post. Thanks Again. Great. Ethel Orion Lindeberg

 • turkce
  Posted 16 lutego 2021

  After exploring a number of the blog articles on your blog, I really like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel. Darlleen Cesare Dobson

 • Pennie
  Posted 1 marca 2021

  Thankfulness to my father who shared with me regarding this blog, this website is truly amazing. Pennie Ingelbert Sheeran

  • Marzena
   Posted 6 marca 2021

   Thank you very much for such kind words and greetings to dad..

 • G.S.Ellita
  Posted 2 marca 2021

  I conceive you have observed some very interesting points , regards for the post. Guenevere Samuel Ellita

 • Vale
  Posted 2 marca 2021

  Aliquam nibh arcu, hendrerit ut augue sit amet, pulvinar semper nulla. Cras in dictum ante. Integer congue orci vitae felis hendrerit cursus. Aliquam quis arcu eget quam lacinia sagittis. Quisque aliquam est massa, a rutrum lacus mattis et. Nam semper nisl ac turpis condimentum rhoncus. Etiam a quam a mauris finibus consequat non a nibh. Valentia Gilburt Hadwyn

  • Marzena
   Posted 6 marca 2021

   Sorry, I don’t understand latin language..

 • AilsunAK
  Posted 5 marca 2021

  Hey very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally? I am happy to search out so many useful information right here in the submit, we want work out extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .| Ailsun Archambault Kenzi

 • Stevena
  Posted 5 marca 2021

  Thanks for any other informative web site. Where else may just I am getting that kind of information written in such a perfect way? I have a venture that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such info. Stevena Murdoch Sharman

 • Trackback: Uzdrawiająca moc Ajurwedy – kuchnia ajurwedyjska – niewłaściwe nawyki żywieniowe – HappyLife50Plus
 • Rosemary
  Posted 6 lipca 2021

  Do you have any video of that? I’d like to find out some additional information.

 • Alex
  Posted 2 sierpnia 2021

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it and I will come back once again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

  • Marzena
   Posted 9 sierpnia 2021

   I will keep trying and please come again..

 • Laura
  Posted 14 sierpnia 2021

  I’m really impressed with your writing skills and also with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2021

   Thank you and I’m so glad you like my blog..

 • türkçe dublaj
  Posted 11 listopada 2021

  There is certainly a great deal to find out about this issue. I love all the points you made. Elena Curtice Ontine

  • Marzena
   Posted 20 listopada 2021

   Thank you very much for your so kind words..

 • Rayford
  Posted 7 marca 2022

  Hello, i think that i noticed you visited my site so i got here to return the desire?.I’m trying to to find things to improve my site!I assume its good enough to make use of a few of your ideas!!

 • Jerrold
  Posted 16 marca 2022

  It’s great that you are getting ideas from this
  post as well as from our argument made at this place.

 • film izle
  Posted 3 kwietnia 2022

  There is noticeably a package to understand about this. I presume you made sure great points in functions also. Antione Warnken

 • film izle
  Posted 4 kwietnia 2022

  This article is really a fastidious one it assists new net viewers. Newton Sary

 • film izle
  Posted 4 kwietnia 2022

  There is certainly a great deal to find out about this topic. Percy Monnet

 • film izle
  Posted 6 kwietnia 2022

  I was reading some of your content on this site and I conceive this website is rattling informative ! Keep on posting . Nestor Harne

  • Marzena
   Posted 7 września 2022

   Thank you very much for so kind words.. I’ll try..

 • film izle
  Posted 6 kwietnia 2022

  You need to be a part of a contest for one of the highest quality websites on the web. Cletus Naidoo

 • film izle
  Posted 12 kwietnia 2022

  Fabulous, what a weblog it is! This blog presents helpful data to us, keep it up. Noel Basanta

  • Marzena
   Posted 7 września 2022

   Thank you very much for visiting and so nice words..

 • film izle
  Posted 12 kwietnia 2022

  I have recently started a web site, the info you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. Lupe Crapanzano

 • film izle
  Posted 14 kwietnia 2022

  Right here is the perfect webpage for anyone who hopes tounderstand this topic. Felipe Kral

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   I’m so happy you think this.. and thank you for visiting..

 • porno
  Posted 25 kwietnia 2022

  You are my aspiration , I own few blogs and rarely run out from to post . Jay Vansise

 • kacak bahis siteleri
  Posted 25 kwietnia 2022

  Very good writing.

 • online bahis casino
  Posted 27 kwietnia 2022

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are fastidious designed for new viewers. Arden Biener

 • sikis izle
  Posted 27 kwietnia 2022

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this website daily, if so after that you will absolutely take pleasant knowledge. Adolfo Jaussen

 • turkce dublaj
  Posted 26 maja 2022

  The all the all the moreover obliging your look, the better orchestrating up will you have with your get-together of onlookers. Brenton Covino

 • bets10 giris
  Posted 27 maja 2022

  Some genuinely superb posts on this web site, thank you for contribution. Clement Them

 • watch series
  Posted 28 maja 2022

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, as i want enjoyment, as this this website conations actually fastidious funny data too. Damien Samul

 • online bahis casino
  Posted 30 maja 2022

  Some really superb articles on this web site , thanks for contribution. Roy Crowers

 • sikis izle
  Posted 30 maja 2022

  Wonderful, what a blog it is! This blog presents useful data to us, keep it up. Leonardo Butter

 • turkce dublaj film izle
  Posted 9 czerwca 2022

  Hi there to all, the contents existing at this web page are truly amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows. Rashad Mcintee

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   I’m really happy that you like it..

 • türkçe dublaj
  Posted 9 czerwca 2022

  This too shall end one day not anytime soon but we be day. Enjoy each stage the best you can. Jame Lagamba

 • online bahis casino
  Posted 22 czerwca 2022

  You ought to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the internet. Carlos Smallen

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   You really think so? And thank you for visiting..

 • porno
  Posted 23 czerwca 2022

  I have recently started a blog, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. Sam Copes

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   I’m glad…. and thanx for visiting..

 • Evonne
  Posted 26 czerwca 2022

  Wow, that’s what I was searching for, what a data! existing here at this blog, thanks admin of this website.

 • kacak bahis siteleri
  Posted 9 lipca 2022

  We came across a cool site that you may possibly get pleasure from. Take a search when you want. Hoyt Derryberry

 • bets10 giris
  Posted 9 lipca 2022

  Very helpful. I see health everywhere and in everything!! Will try to apply the thought process. Thanks. Jeffery Henrikson

 • online bahis casino
  Posted 10 lipca 2022

  I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this post is actually a good piece of writing, keep it up. Elliot Ericks

 • online bahis casino
  Posted 11 lipca 2022

  You can definitely see your skills in the article you write. Joe Mosholder

 • bahis oyna
  Posted 17 lipca 2022

  Really informative post. Really thank you! Awesome. Marlon Mcbroom

 • erotik
  Posted 18 lipca 2022

  Hello mates, nice post and pleasant arguments commented here, I am truly enjoying by these. Johnny Dellapaolera

 • bahis
  Posted 18 lipca 2022

  Maybe you just have an assortment of aims in mind. Ismael Rooks

 • porno izle
  Posted 18 lipca 2022

  Just beneath, are various totally not related sites to ours, even so, they are surely worth going over. Melvin Gadzinski

 • sikis izle
  Posted 18 lipca 2022

  Wow because this is very excellent job! Congrats and keep it up. Landon Pardoe

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you so much for your kind words..

 • bahis oyna
  Posted 19 lipca 2022

  Some genuinely prime blog posts on this site, bookmarked . Britt Bolenbaugh

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you very much for your visiting..

 • bets10 giris
  Posted 19 lipca 2022

  Usually posts some incredibly interesting stuff like this. Thanks for sharing this all informations.

 • bbw
  Posted 20 lipca 2022

  Respect to post author, some wonderful information . Carter Salzwedel

 • pov
  Posted 20 lipca 2022

  Some truly nice and useful info on this website, as well I believe the style has fantastic features. Gregory Lezo

 • viagra
  Posted 7 sierpnia 2022

  Love this place! Highly recommend. Valentin Nicklin

 • buy viagra
  Posted 8 sierpnia 2022

  I like your writing, I’ll be back.

 • bahis
  Posted 10 sierpnia 2022

  Thanks for this great article! It has been extremely useful. I wish that you will proceed posting your knowledge with me. Eddie Kokko

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Ok, I try.. and thank you for your so kind words..

 • sex
  Posted 10 sierpnia 2022

  Wonderful, what a website it is! This web site presents useful data to us, keep it up. Long Vanhamersveld

 • bahis
  Posted 10 sierpnia 2022

  I am truly grateful to the owner of this web site who has shared this enormous article at at this place. Danny Wheelis

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you very much for your so kind words..

 • buy viagra
  Posted 10 sierpnia 2022

  Yes! Finally someone writes about it! Very nice writing. Alton Pucio

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you very much for your so nice words.. I try..

 • sex
  Posted 12 sierpnia 2022

  There is noticeably a lot to identify about this. I feel you made some good points in features also. Clifford Houtman

 • eskort bayan
  Posted 13 sierpnia 2022

  Youre not the regular blog writer, man. You definitely have something important to add to the web. Such a special blog. Ill be back for more. Spencer Villegas

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you very much for your so kind words..

 • casino
  Posted 13 sierpnia 2022

  Hi! Nice writing. Charlie Silverthorn

 • porno
  Posted 13 sierpnia 2022

  If some one wishes to be updated after that he must be pay a quick visit this web site and be up to date daily. Kirby Golombek

 • watch series
  Posted 13 sierpnia 2022

  Its not my first time to pay a visit this web site, i am visiting this website dailly and take nice facts from here daily. Leo Olden

  • Marzena
   Posted 7 listopada 2022

   Thank you very much for your visiting..

 • bumblebee izle
  Posted 8 grudnia 2022

  I needed to thank youu foor this great read!! I definitely enjoyed every bit of it. Danny Mclees

  • Marzena
   Posted 13 grudnia 2022

   I’m so happy you like it and thank you for visiting..

 • alita izle
  Posted 8 grudnia 2022

  Hello! I really like your writing.

 • black adam izle
  Posted 8 grudnia 2022

  I am so grateful for your post. Really thank you! Great. Giuseppe Luco

 • türkçe dublaj izle
  Posted 14 grudnia 2022

  Whats up very nice website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. Jefferson Bielefeldt

 • bahis oyna
  Posted 30 września 2023

  A fete in the woodland is one practice to possess have a good time the outdoors, but compelling a nature hike or monotonous just a stroll can also be an enjoyable sense to pass some kid-free time but sometimes is good to read something nice in internet. Good written. Bob Bloor

 • russian bet
  Posted 3 października 2023

  I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I might have handled in the absence of the entire points provided by you on such a problem. It has been a very frightful dilemma in my circumstances, however , noticing the skilled mode you processed that made me to jump over fulfillment. I am happier for this help and in addition hope that you know what a great job you are always getting into instructing others through the use of your web blog. I know that you have never encountered all of us. Jarred Dreyfuss

  • Marzena
   Posted 29 października 2023

   I’m happy you like it.. and thank you for visiting..

 • her biji pkk
  Posted 9 stycznia 2024

  Thanks for taking time to write this great post. Stay well!

 • Katrin
  Posted 25 marca 2024

  You are truly a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.

  In addition, the contents are masterpiece. you have performed a wonderful process on this subject!

 • kalite filmler
  Posted 30 kwietnia 2024

  Some genuinely nice and useful info on this internet site, as well I conceive the layout contains excellent features. Carmine Wrich

Dodaj komentarz