By zwiększyć przepływ energii życiowej w ciele – gesty, które mogą leczyć..

Mantry, o których niedawno pisałam, ale i właśnie mudry często stosuje się podczas medytacji, ale nie tylko.. Często powtarzam, że nadrzędnym celem Ajurwedy jest Swasthyashya Swasthya Rakshanam, co oznacza – utrzymać zdrowie zdrowych, a dopiero w następnej kolejności Aturashya Vikara Prashamanancha, czyli leczyć choroby chorych. Dlatego bardzo dużą wagę przywiązuje się w Ajurwedzie do profilaktyki. Powinniśmy być bardzo czujni, obserwować siebie, bo nasze ciało daje nam cały czas wskazówki, czy czuje się dobrze czy źle, czy coś mu dolega, czy jest wyspane, zmęczone, wyczerpane, tylko my w tym zaganianym świecie nie potrafimy ich odczytywać lub co gorsza, często bagatelizujemy. Dlatego dziś chciałabym opisać kolejne pomocne ‘narzędzie’, którym możemy wspierać leczenie, ale też stosować profilaktycznie, a są to mudry. Aby móc rzetelnie wytłumaczyć czym są, to należałoby wrócić do bardzo ważnego tematu pięciu elementów/żywiołów, o których pisałam w pierwszym lub drugim artykule dotyczącym uzdrawiającej mocy Ajurwedy, dlatego teraz przypomnę jedynie, że nasze ciała składają się z 5 elementów Panca Maha Bhutas, czyli z:

– eteru

– powietrza

– wody

– ognia

– ziemi

Dodam też krótko, że nie tylko nasze ciała, ale wszystko co istnieje na tym świecie składa się właśnie z tych 5 elementów, w różnych proporcjach. Zrozumienie tego, pozwoli nam pójść ciut dalej i być może lepiej pozwoli nam zrozumieć czym są mudry..

..ponieważ każdy z nas przychodząc na świat otrzymuje ciało, w którym są właśnie różne proporcje tych 5 elementów, tworząc 3 podstawowe energie/konstytucje, zwane doszami, czyli:

– Vata reprezentująca eter i powietrze

– Pitta reprezentująca ogień

– Kapha reprezentująca wodę i ziemię

I teraz powoli możemy przejść do dzisiejszego głównego tematu czyli do mudr. Czym są? Są to gesty czy odpowiednie ułożenia naszych dłoni i palców. A żeby wszystko stało się jeszcze bardziej zrozumiałe, to dodam, że każdy nasz palec symbolizuje inny element, i tak:

  1. Kciuk – symbolizuje ogień
  2. Palec wskazujący – symbolizuje powietrze
  3. Palec środkowy – symbolizuje eter
  4. Palec serdeczny symbolizuje ziemię
  5. Palec mały – symbolizuje wodę

Dlatego właśnie odpowiednie ułożenie dłoni/palców ma tak duże znaczenie i nie jest przypadkowe, a każda mudra ma jakieś zadanie, za coś odpowiada.

Z sanskrytu słowo MUDRA oznacza: znak, symbol, pieczęć.

Z pewnością większość z nas spotkała się z posągami Buddy, na których ma on ręce ułożone w specyficzny sposób. Osoby, które medytują również układają dłonie na różne sposoby. Jedni po prostu je kładą na kolanach odwrócone wnętrzem dłoni do góry, inni łączą kciuk (ogień) z palcem wskazującym (powietrze), a pozostałe palce trzymają wyprostowane. Wszystko tutaj ma jakieś znaczenie. Odpowiednio dobrane mudry równoważą w naszym ciele te elementy, które na przykład są w dysharmonii. Chodzi tutaj również o to, że na końcu każdego naszego palca znajdują się zakończenia nerwowe, meridiany dzięki którym i przy odpowiedniej stymulacji osiąga się pożądany efekt.

Choroba czy brak równowagi w naszym ciele powstaje wtedy, kiedy brakuje harmonii pomiędzy tymi 5 elementami lub jest ona zaburzona i o tym mówi nie tylko Ajurweda, ale również medycyna chińska. Nasze ciała potrzebują energii, która ciągle płynie, czasami wyczerpuje się albo płynie nieregularnie i właśnie między innymi przy pomocy mudr można wyregulować ten przepływ, wpływając odpowiednio na równowagę eteru, powietrza, ognia, ziemi czy wody w naszych ciałach, aby zapobiec powstaniu większych zaburzeń czy chorób. Ja osobiście bardzo lubię praktykować mudry podczas medytacji czy pranajamy oraz praktyki jogi, aby działać zapobiegawczo i profilaktycznie – by utrzymać mój stan ciała w zdrowiu i równowadze. Spokojnie można stosować mudry siedząc w samochodzie, przy biurku, w pociągu, w lesie czy na plaży. Ważne, żeby to było spokojne miejsce i żeby znaleźć chwilę wolnego czasu.  

Nie opiszę tych wszystkich technik, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo, niemniej przedstawię kilka najpopularniejszych. Aby były skuteczne należy je wykonywać regularnie po 2-3 razy dziennie i przede wszystkim prawidłowo! I skoro już wiemy, że mudry odwołują się do pięciu żywiołów natury, to właśnie te kombinacje połączeń odpowiednich miejsc mają znaczenie i dzięki temu działają na nasze ciało, uspokajają, wzmacniają, leczą czy dodają pewności siebie. Z pewnością zauważyliście, że przy zdenerwowaniu trzęsą nam się często dłonie i wówczas wystarczy wykonać dosłownie kilka gestów, aby się uspokoić i poprawić przepływ energii w naszym ciele. Mudry wykonuje się obiema dłońmi. Jak długo? Niektóre źródła podają, aby je wykonywać przez minimum 45 minut, a niektóre, że wystarczą 3-4 minuty. Kogo słuchać? Siebie.. Możesz to robić 3 razy dziennie po 15 minut, albo 2 razy dziennie po 20 minut, albo 4-5 razy dziennie po 3-4 minuty, albo tylko w momencie kiedy czujesz, że tego potrzebujesz.

Na czym polega praktyka mudr? Przygotuj dłonie i palce i wypróbuj je połączyć zgodnie z opisem poniżej..

Mudra życia – PRANA MUDRA – zwiększa odporność i poprawia samopoczucie, ale też potrafi uspokoić w sytuacjach stresowych – wystarczy złączyć trzy palce: kciuk (ogień), mały (woda) i serdeczny (ziemia), a pozostałe wyprostować, tak samo w prawej jak i w lewej dłoni.

Mudra nieba – SHUNYA MUDRA – gdy cierpisz na zapalenie ucha lub gdy chcesz poprawić słuch – obejmij kciukiem zgięty palec środkowy, ale tak, żeby ten dotknął podstawy kciuka, a pozostałe palce zostaw wyprostowane.

Mudra wiatru – VAYU MUDRA – przy bólach głowy, napadach migrenowych czy bólach reumatycznych, kręgosłupa, ale też gdy czujemy się zdenerwowani czy mamy stany lękowe – teraz kciukiem obejmij palec wskazujący, a pozostałe palce zostaw wyprostowane, ale nie napięte.

Mudra ziemi – PRITHVI MUDRA – uspokaja i przywraca równowagę oraz dodaje pewności siebie, wykonujmy gdy czujemy się słabi i bez siły – wystarczy połączyć kciuk z palcem serdecznym, a pozostałe wyprostować.

Mudra energii – APANA MUDRA – oczyszcza z toksyn i usuwa dolegliwości bólowe – połącz ze sobą palce: kciuk, środkowy i serdeczny, a pozostałe zostaw wyprostowane, ale rozluźnione i nie napięte.

Mudra wiedzy – GYAN MUDRA – na bezsenność, depresję, doskonale uspokaja, a stosowana regularnie pomaga przy nadciśnieniu, minimalizuje uczucie lęku, złości, smutku i agresji, przynosi spokój – połącz palec wskazujący z kciukiem, a pozostałe wyprostuj.

Mudra ratująca życie – APANA VAYU MUDRA – to doskonała mudra w przypadku chorób serca, pomocna przy zawale mięśnia sercowego, którą można stosować na przykład do momentu aż przyjedzie karetka pogotowia, usuwa ból oraz kołatanie serca, smutek i niepokój – połącz kciuk z palcem serdecznym i środkowym, a wskazującym dotknij nasadę kciuka oraz mały palec zostaw wyprostowany.

To na sam koniec jeszcze jedna mudra – spełniająca życzenia – KUBERA MUDRA – pomaga w podejmowaniu decyzji oraz planowaniu i realizacji naszych celów – a wystarczy tylko złączyć ze sobą kciuk, palec wskazujący i środkowy, a serdeczny i mały zgiąć do środka dłoni – bardzo przydatna mudra w momencie gdy coś zgubiliśmy i tego czegoś szukamy.

Tak jak techniki oddechowe (pranajamy), medytacje, afirmacje, mantry, tak samo mudry – są to ‘narzędzia’, które mamy zawsze przy sobie i które mądrze stosowane mogą przynieść nam wiele dobrego. W sytuacjach stresowych spróbuj mudry relaksującej i odprężającej, dodaj sobie energii wtedy kiedy jej potrzebujesz, spróbuj leczyć bezsenność czy wspomagaj leczenie depresji poprzez odpowiednie połączenie palców rąk.

Lubię w Ajurwedzie to, że zajmuje się holistycznie każdym aspektem naszego życia, więc poznawajmy ją, praktykujmy i żyjmy lekko, zdrowo, szczęśliwie i najdłużej jak to tylko możliwe.

Artykuł ukazał się w miesięczniku „ZDROWIE BEZ LEKÓW” nr5/maj 2022 (59)

A jeżeli mój artykuł spodobał Ci się, to będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi kawę -> uwielbiam kawę! A zgromadzone środki przeznaczę na pewno na dalsze rozwijanie swojej wiedzy, na pomaganie i wspieranie innych oraz na czas, który przeznaczam na tworzenie mojego bloga.. i z góry bardzo Ci dziękuję za tą pyszną kawę………..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz