Dzień siódmy – 28.09.2021 – SANTORINI – o matko! Taki widok za oknem jak dzisiaj to mogłabym mieć codziennie! I właśnie to uwielbiam w rejsach, że codziennie budzisz się w innym miejscu. Dziś obudził mnie taki widok.. obłędnie cudowny…. Gdzieś miałam w głowie obraz Santorini ze zdjęć oglądanych w internecie, ale na żywo robi to naprawdę oszałamiające wrażenie. Tu trzeba przyjechać i to zobaczyć na własne oczy, żadne zdjęcie nie odda tego widoku..

Dziś statek znowu nie dobił do portu – więc czekała nas kolejna atrakcja, czyli dopłynięcie na Santorini tenderkami. Jak zwykle po obudzeniu poszliśmy na śniadanie. Jedzenie tutaj nas nie zaskoczyło czymś specjalnym więc tradycyjnie omlet, croissant, kawa.. a potem na 16-tym piętrze rozkoszowałam się jeszcze chwilą zajadając owoce i podziwiając widoki. A było co podziwiać! Ten kto był na Santorini to wie, a ten kto nie był koniecznie powinien tutaj zawitać. Zazwyczaj jak ogląda się zdjęcia w Internecie z tego miejsca, to są to fotografie białych domków z gdzieniegdzie niebieskim akcentem dachu, płotu czy murku. Mnie zaskoczył kompletny brak zieleni. Przynajmniej z daleka nie było w ogóle jej widać. Skały, wszędzie skały. Nawet plaży nigdzie nie wypatrzyłam. Natomiast na górze co rusz rozciągał się widok białych domków. Tam też pomiędzy nimi dojrzałam jedną palmę i jakiś zielony zagajnik. Moja pierwsza myśl była, że ta wyspa, a w sumie tych kilka wysepek są martwe. Jak nie ma zieleni, to pewnie nie ma też zwierząt. Ale być może się mylę, nigdy wcześniej tutaj nie byłam..

Przebieramy się i chcemy wyjść ze statku, a tu niespodzianka. Nie wykupiliśmy na statku żadnej zorganizowanej wycieczki, na Santorini również nie i niestety pierwszeństwo wyjścia mają osoby, które te wycieczki wykupiły, a my musimy czekać. Najpierw było, że za 10-15 minut, z czego zrobiło się pół godziny, a po pół godzinie powiedzieli, że jeszcze mamy czekać kolejne pół godziny.. pierwszy raz w życiu spotkałam się z czymś takim – a to jest mój 9 rejs! Jakiś obłęd! Nigdy i nigdzie czegoś takiego nie było, choć w wielu miejscach dowożono nas na ląd łódkami. W doooopie mają tych , którzy nie lubią zorganizowanych wycieczek i chcą po swojemu zwiedzać. A było nas wielu! Wszyscy na maksa oburzeni! Przed wyjazdem wiedzieliśmy, że w związku z pandemią we Włoszech nie zejdziemy sami na ląd – ale tylko tam.. resztę chcieliśmy zwiedzać po swojemu. W końcu idziemy do małych łódek, którymi transportują nas na Santorini. Tym razem to nie były nasze  statkowe łódki ratunkowe, tylko miejscowe i być może dlatego zrobił się taki korek.

W końcu dotarliśmy na ląd! Ale ten ląd w Fira okazał się całkiem na dole i teraz trzeba by jakoś dostać się na górę, a stromo jak diabli. Jest wprawdzie fajna kręta dróżka, ale szkoda nam było czasu, bo pewnie z godzinę byśmy się nią wspinali, więc stwierdziliśmy, że najwyżej nią zejdziemy jak czas pozwoli.

Drugim wyjściem była kolejka linowa – Cable Car na którą się zdecydowaliśmy. Wjazd, jak również zjazd to koszt 6 euro.

Krótki spacer po Fira, rozejrzenie się za potencjalnym transportem do Oia, na szybko zjedzone szaszłyki- souvlaki i ruszamy w kierunku przystanku autobusowego. Za 3 souvlaki, pitę i tzatziki zapłaciliśmy 5,10 euro. A były przepyszne! Pamiętam z dzieciństwa jak się nimi zajadałam w Atenach – wtedy kosztowały 10 drahm za sztukę.

Jedziemy do Oia. Bilety po 1,6 euro od osoby w jedną stronę – odległość około 11km. Teren mocno górzysty! Mąż niestety całą drogę stał, mnie udało się wcisnąć na ostatnie siedzenie pomiędzy 4 osoby. Dla kilku osób nie było już miejsc siedzących. Wszyscy w autobusie w maseczkach, bez wyjątku. Kierowca też. Zawsze myślałam, że Santorini jest takie bardzo strome, zazwyczaj zdjęcia, które oglądałam w internecie pokazywały tylko tą stromą część, a tu miłym rozczarowaniem było to, że jadąc autobusem zauważyłam, że druga część wyspy jest dość płaska i są tutaj nawet plaże, ale niestety nie mieliśmy czasu na plażing, a w Oia na przystanku czekał już tłum osób, które chciały jechać tym autobusem z powrotem do Fira..

W końcu dojechaliśmy do Oia. Szybko weszliśmy w labirynt wąskich uliczek. Zupełnie bez mapy dotarliśmy do Old Castle of Oia, pozostałości nadmorskiej twierdzy z XV wieku – po drodze robiąc oczywiście miliony zdjęć, nawet nie wiecie jak mi ciężko było wybrać tych kilka, żeby tutaj dodać. Schodząc już w dół zdmuchnęło mi z głowy kapelusz.. już myślałam, że jest po nim.. że odpłynie w czeluściach morza, ale o dziwo spadł tuż tuż, na jakiś dziedziniec hotelowy czy prywatną posesję, na której niestety nikogo nie było, a drzwi były zamknięte. Lubiłam ten kapelusz.. i się mocno nabiegałam, żeby znaleźć kogoś, kto otworzy mi drzwi – ale koniec języka za przewodnika i dotarłam do recepcji tego obiektu, tyle że sporo poniżej.. więc z powrotem wspinaczka na górę. Góra, dół.. ale udało się! W ogóle nie było tego dnia wiatru, a ten jeden podmuch nie mam pojęcia skąd się wziął. Dobrze, że nie poleciał na sam dół do morza, bo wtedy pewnie już bym go straciła na wieki wieków. Z tego wszystkiego, zmachana jak nie wiedzieć co i spragniona mówię do męża żeby szukał kawy..

Szukając tej kawy, po drodze spotkaliśmy jeszcze mężczyznę grającego na harmonii i przysiedliśmy sobie obok na krawężniku. Poczęstowaliśmy go papierosem i jedzeniem. Rozgadał się.. Pochodził z Bułgarii, ale od dawna mieszka na Santorini i graniem zarabia na życie.

Chwilę odsapnęliśmy i usiedliśmy obok w fajnej kafejce, gdzie rozkoszując się pięknymi widokami w spokoju wypiłam przepyszną grecką kawę. Przecież nigdzie się nie spieszymy!

Pokręciliśmy się jeszcze trochę po tych pięknych, wąskich uliczkach Oia i wsiedliśmy znowu do autobusu, którym wróciliśmy do Fira.

Jak dojechaliśmy do Fira, to mąż zgłodniał, więc poszliśmy na obiad – on wybrał sobie pełen półmisek kalmarów, a ja pitę z grosem. Na statek mieliśmy ostatni transport łódką o godz. 21:00 więc zostało nam jeszcze trochę czasu, który przeznaczyliśmy na delektowanie się przepięknymi widokami. Niespiesznie ruszyliśmy dalej..

Zachód słońca w Fira był cudowny. Słyszałam, że najpiękniejszy jest w Oia, ale nie chcieliśmy ryzykować. Jeszcze kilka kroków w prawo, w lewo, w dół, pod górkę, z górki i niestety czas zleciał błyskawicznie. Ale sami zobaczcie jak urokliwe jest to miejsce, zwłaszcza jak zaczyna zapadać zmierzch i błyskawicznie zmieniają się kolory. Byłam pod ogromnym wrażeniem i chciałabym tu zdecydowanie spędzić więcej czasu, pochodzić cudownie oświetlonymi uliczkami po zmroku, posiedzieć w tawernie, posłuchać muzyki, porozmawiać z mieszkańcami, potańczyć.. Widziałam na plakatach, że są tutaj organizowane wycieczki na zachód słońca łodziami – więc jeżeli tu kiedykolwiek przybędziecie, to polecam Wam bardzo taką wycieczkę – wtedy wracając z niej zobaczycie coś cudownego – oświetlone światłami Santorini – robi mega wrażenie! Na żywo dużo lepsze niż na moich zdjęciach poniżej.. ja byłam zauroczona..

Powrót na dół do portu znowu w wagonikach Cable Car, było zbyt ciemno, żeby schodzić tą krętą dróżką. W końcu zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy na łódkę, którą przewieziono nas na statek, nie wiem czy to znowu nie była ostatnia.. a tu szybki prysznic i idziemy się bawić. Tego dnia jedyne czego nie było to plażing, ani na plaży ani na statku w basenie. Podobno jest tutaj przepiękna czerwona plaża! Zostawiamy to na następny raz, fajnie by było przyjechać tak na 3-4 dni by na spokojnie zwiedzić.. Aha, wejście na wulkan też zostawiamy sobie na potem.

Statek właśnie ruszył, dochodzi godz. 22:00, a tutaj dopiero zaczyna się życie…………. Widoki ze statku na Santorini nocą obłędne! Te migające światełka na samym szczycie robią naprawdę ogromne wrażenie, ale my pomału oddalamy się mając już jedynie wspomnienia o tej ślicznej wyspie i idziemy na kolację, a potem Fiesta Caliente..

Dzień ósmy – 29.09.2021 – MYKONOS – i mamy kolejny poranek.. Pobudka znowu w nowym miejscu, nowym porcie. I znowu pierwsze co robię po przebudzeniu, to otwieram drzwi na balkon i wychodzę ciekawa co zobaczę tym razem. Znowu rozkoszuję się widokiem. Dwa statki oprócz naszego już zacumowały – jeden MSC, chyba Orchestra, a drugi też Norwegian ale Jade. Na widok MSC aż cieplutko się zrobiło na sercu – wróciły wspomnienia o naszym wspaniałym rejsie z Hawany, gdzie byliśmy aż 2 tygodnie na statku MSC Opera. To było 2,5 roku temu! Potem jeszcze był jeden rejs po fiordach norweskich na statku armatora Pulmantur na naszym kochanym Zenicie – niestety już poszedł na żyletki, a szkoda bo był naprawdę fajny, choć w porównaniu z tymi kolosami był malutki, ale za to kameralny i też niczego na nim nie brakowało. A potem przyszedł koronawirus i Covid-19, który zatrzymał nas w domu, a teraz w końcu po tak długim czasie wyruszyliśmy znowu w podróż. Miałam wiele obaw, a największa dotyczyła tego, że gdyby nie daj boże coś, to zatrzymają nas na statku, w kabinach i nie pozwolą przez jakiś czas wychodzić tak ze statku, jak i z kabin – tego chyba obawiałam się najbardziej.. ale na szczęście do niczego takiego nie doszło. Cieszę się jak dziecko, które właśnie dostało nową zabawkę – każdą chwilą, każdym miejscem, każdym napotkanym człowiekiem. Każda rzecz mnie cieszy, każdy moment.. Ale wróćmy do TU i TERAZ..

Dziś zwiedzamy Mykonos. Zaraz po śniadaniu ewakuacja ze statku. Dziś znowu wożono nas na ląd małymi łódkami i znowu miejscowymi, ale na szczęście nie było dziś problemu z tym, a wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Na tych dużych statkach często jest problem z wyjściem i wejściem na statek – ze względu na dużą ilość osób, czasami czeka się godzinę, a nawet dwie – dlatego te mniejsze statki pod tym względem radzą sobie dużo lepiej. Ale prawdziwe wrażenie robią te olbrzymy.

Po dopłynięciu do Starego Portu znowu kompletnie nie wiedzieliśmy gdzie iść i co robić. Naprawdę tak nieprzygotowana do podróży nie byłam chyba nigdy. Ale z drugiej strony ma to też swoje plusy, bo każda chwila zaskakuje i na nic nie czekam. Po prostu cieszę się z tego co jest. A jest słońce, plaża, ciepło i przyjemnie – jedynie dzisiaj wiatr wieje dość spory.

Tak sobie idąc i szukając jakiejkolwiek informacji na temat tutejszych wycieczek doszliśmy do Public Bus Station na którym stał autobus, a na nim napis, że jedzie do New Port – nie namyślając się długo mówię do męża, że wsiadamy, a mąż na to, że przecież jesteśmy w New Port. Chwila konsternacji, a autobus lada moment odjeżdża, mówię, że nie, że jesteśmy w Old Port i wsiedliśmy dosłownie w ostatniej chwili. Za całe 1,6 euro od osoby mieliśmy super wycieczkę, bo okazało się, że jednak to ja miałam rację, a do tego pojechaliśmy jeszcze przez Agios Stefanos Beach – gdzie już prawie wysiadaliśmy żeby iść na plażę, ale rozmyśliliśmy się w ostatniej chwili – patrząc na przykrytych ręcznikami plażowiczów i wiejący dość mocno wiatr i brak osób w wodzie. I bardzo dobrze zrobiliśmy! Strój kąpielowy miałam na sobie.. jestem zawsze przygotowana na plażing.. do tego mieliśmy ze sobą cały ekwipunek plażowy. Jedziemy dalej i podziwiamy widoki. Taka sobie wyspa.. Tym samym autobusem wróciliśmy z powrotem do Old Port robiąc naprawdę sporą rundkę.

I co tu teraz robić dalej? Patrzymy na rozkłady jazdy. Nazwy tam widniejące kompletnie nic nam nie mówią. Pytam naszego kierowcy, który autobus jedzie na jakąś piękną plażę gdzie być może nie będzie aż tak wiało i gdzie można posnoorkelingować i słyszę tylko jedną odpowiedź: ELIA BEACH, a autobus tam jadący właśnie stoi przed nami! Wsiadamy! Tym razem bilet z Old Port do Elia kosztuje 2,30 euro od osoby w jedną stronę. Sprawdzamy jeszcze godziny powrotu, nasz kierowca coś mówi, że ten co jedzie po godz. 16:00 – a byłby dla nas idealny! – to ma jakąś dłuższą trasę i na godz. 17:00 możemy nie zdążyć na ostatnią łódkę, która odtransportuje nas na nasz statek. Wybieramy więc powrót ten wcześniejszy o godz. 14:55 z Elia, który jedzie ok. 25 minut do Old Port. I w końcu jedziemy na plażę. Po drodze mijamy drogowskaz: lotnisko 2,2km – lubimy oglądać lądujące i startujące samoloty, ale nie dziś. W końcu dojeżdżamy do Elia.

Mamy trochę  ponad 1,5 godziny na plażing. Mało.. ale lepsze to niż nic.. Rozkładamy szybko nasze ręczniki, smaruję się olejkiem i już leżę. Uwielbiam to! Mogę tak leżeć od rana do wieczora, codziennie.. Wiatr faktycznie tutaj nie wieje. Mąż poszedł po kawę, a ja znowu rozkoszuję się chwilą. Szkoda, że czas tak szybko leci. Woda cieplutka, piasek cieplutki.. chwilo trwaj.. Jeszcze tylko kilka.. kilkanaście zdjęć, jakiś filmik i niestety czas wracać.

Chciałoby się powiedzieć: ja tu zostaję! Ale niestety, czas wracać..

W drodze powrotnej postanowiliśmy wysiąść ze dwa przystanki wcześniej, żeby pójść obejrzeć słynne wiatraki na Mykonos, których wszędzie było mnóstwo zdjęć. I znowu weszliśmy w cudowne, wąskie uliczki wybrukowane kamieniami. Na początku nie było tu nikogo, byliśmy dość długo sami. Grecy mają chyba w tym czasie sjestę, a turyści? Plażują?

Niestety ta chwila samotności trwała krótko, bo po chwili doszliśmy już tam, gdzie turystów było pełno. To chyba znak, że zbliżamy się do wiatraków. I faktycznie były tuż tuż..

Ale.. to nie wiatraki, a pelikan przykuł naszą uwagę. Był przepiękny! Próbował przejść przez barierkę, ale nie mógł sobie poradzić. Wszyscy ludzie zamiast podziwiać wiatraki – słynne WindMill, to kręcili filmy i robili zdjęcia pelikanowi, my też.. W końcu pelikan dostojnym krokiem przekroczył próg Mykonos Theoxenia i zniknął..

A my w końcu zajęliśmy się wiatrakami. Piękne były..

To chyba najsłynniejszy motyw Mykonos, oprócz Małej Wenecji, który widać wszędzie na obrazach, zdjęciach, rzeźbach czy figurkach. Zlokalizowane są na wzgórzu na obrzeżach stolicy i podobno jest to doskonały punkt do obserwowania zachodów słońca – niestety nie będzie to nam tutaj dane..

Potem idąc brzegiem już w stronę starego portu podziwialiśmy jeszcze nabrzeże i tzw. Małą Wenecję, kolejny punkt z widokówek i znowu zatopiliśmy się w tych uroczych i wąskich uliczkach. Podobno to miasteczko Mykonos na wyspie Mykonos tętni życiem szczególnie w nocy i zyskało w ostatnim czasie opinię mekki hedonistów i szukających rozrywki i zabawy ludzi. Szkoda, że nie mogliśmy zostać tu dłużej, by się o tym przekonać, ale mieliśmy jeszcze na tyle czasu, aby trochę pozwiedzać, a sami zobaczcie jakie piękne jest to miejsce, więc naprawdę żal było jeszcze wracać na statek..

Po drodze zjedliśmy jeszcze szaszłyki w Souvlaki Story – po 2,50 euro za sztukę – mąż wypił greckie piwo i powoli czas na wyspie Mykonos nam się kończył.

Znowu małą łódką transport na statek, a tam mąż na siłownię, a ja pod prysznic. Wieczór spędziliśmy trochę na 16-tym piętrze, a trochę na 8-mym pijąc drinki (poznałam dziś nowy drink o nazwie Saturn Landing), tańcząc, rozmawiając i słuchając muzyki. W przerwach spotykaliśmy się w palarni na 15-tym piętrze, ciągle śmiejąc się z innymi, że cigarettes connecting people..

W sumie to moglibyśmy tak do rana bawić się, tańczyć, pić i rozmawiać, ale jutro pewnie zamiast do portu w Pireusie i do Aten, to spędzilibyśmy cały dzień w kabinie lub przy basenie na statku. A ja tak się cieszę na jutrzejszy dzień. W końcu po około 40 latach znowu będę w Atenach! Całe moje dzieciństwo tu spędziłam, prawie każde wakacje, niektóre w całości i pamiętam, że kiedyś nawet dość dobrze mówiłam po grecku. Kiedyś.. No to kalinichta i do jutra..

A jeżeli podobał Wam się opis tej części całego rejsu (cz.III), to serdecznie zapraszam na część I, w której opisałam całą podróż z Wrocławia do Civitavecchia – miejsca zaokrętowania wraz z noclegiem w Rzymie oraz opisałam pierwszy dzień na morzu oraz pierwszy przystanek jaki mieliśmy w DUBROWNIKU:

W kolejnej, czyli części II znajdziecie opis następnych przystanków na trasie rejsu, czyli pięknej wyspy KORFU oraz bardzo urokliwego KATAKOLON wraz z OLYMPIA NA PELOPONEZIE:

W części IV jest opis cudownych ATEN/PIREUS, jest też DZIEŃ NA MORZU i wspaniała wycieczka do NEAPOLU I SORRENTO:

A na koniec w części V znajdziecie opis ostatnich dni na statku z 12-dniowego rejsu po Morzu Śródziemnym, czyli LIVORNO/FLORENCJA/PIZA, wyokrętowanie w CIVITAVECCHIA, przejazd do RZYMU I POWRÓT DO WROCŁAWIA:

Jeżeli byłaś/byłeś na Santorini czy Mykonos to podziel się ze mną swoimi wrażeniami – my niestety na każde z tych miejsc mieliśmy jedynie kilka godzin, ale jeżeli spędziłaś/-eś tam więcej czasu, to będę wdzięczna za każdą informację – w planach mamy powrót tam na dłużej plus koniecznie wizytę na pobliskiej wyspie IKARIA – jednego z 5 miejsc BLUE ZONE na świecie, czyli miejsca gdzie żyje największy odsetek ludzi, którzy ukończyli 100 lat!

Rejsy to naprawdę fajna sprawa, bo mając zaledwie kilka chwil na pobyt w danym miejscu na zwiedzanie, to sprawdzamy też między innymi czy warto przyjechać na dłużej.. Z pewnością Santorini i Mykonos należą do tych miejsc, gdzie może nie na cały tydzień, ale na pewno na 3-4 dni warto przyjechać….

A jeżeli mój artykuł spodobał Ci się, to będzie mi bardzo miło, jak postawisz mi kawę -> uwielbiam kawę! A zgromadzone środki przeznaczę na pewno na dalsze rozwijanie swojej wiedzy, na pomaganie i wspieranie innych oraz na czas, który przeznaczam na tworzenie mojego bloga.. i z góry bardzo Ci dziękuję za tą pyszną kawę………..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

216 Komentarze

 • Trackback: Korfu i Katakolon/Olympia na Peloponezie – Cruise Ship Norwegian Getaway 2021 – rejs po Morzu Śródziemnym – Włochy, Chorwacja i wyspy greckie cz.II – HappyLife50Plus
 • Margret
  Posted 9 lutego 2022

  Spot on with this write-up, I seriously believe that
  this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

  • Marzena
   Posted 15 marca 2022

   Thank you very much.. and welcome back.. anytime..

 • Corey
  Posted 28 kwietnia 2022

  ZK

 • Candice
  Posted 1 lipca 2022

  I had this page bookmarked a while in the
  past but my PC crashed. I have since gotten a new one and it took me
  a while to come across this! I also in fact like the design though.

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2022

   I’m very glad that you have come back to me..

 • Celinda
  Posted 23 grudnia 2022

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of
  net so from now I am using net for articles, thanks to web.

 • Irma
  Posted 23 czerwca 2023

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something, but other than that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 • Gloria
  Posted 25 czerwca 2023

  Will likely be back to get more. Thanks

 • Michelle
  Posted 29 czerwca 2023

  Nice trip

 • Kimberly
  Posted 30 czerwca 2023

  I am genuinely happy to read this webpage posts which consists of tons of helpful information, thanks for providing these data.

 • Liza
  Posted 1 lipca 2023

  I visited various web pages however the audio feature for audio
  songs existing at this site is truly superb.

 • Valentin
  Posted 6 lipca 2023

  I like your style. Good job!

 • Florrie
  Posted 9 lipca 2023

  With havin so much written content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of
  exclusive content I’ve either created myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping
  it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to
  help prevent content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2023

   There are places where you can check if someone is copying your text, I’m not an expert in these matters..

 • Nereida
  Posted 12 lipca 2023

  Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little
  lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any ideas? Appreciate it!

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2023

   I can’t help much, just follow your heart..

 • Walker
  Posted 19 lipca 2023

  Hello terrific blog! Does running a blog
  similar to this require a great deal of work?
  I’ve virtually no expertise in coding but I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyways, if you
  have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I simply had to ask.
  Thank you!

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2023

   Maybe start with a ready-made blog platform?..

 • Elizabet
  Posted 20 lipca 2023

  I for all time emailed this webpage post page to all my contacts, good writing!

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2023

   Thank you very much.. I’m so happy you like it..

 • Karolyn
  Posted 20 lipca 2023

  I’m ɡone to tell my little brother, that hee should aѕo ppay a quicқ visit
  this weblоg on regular basis to get uрdated
  from newest information.

  • Marzena
   Posted 20 lipca 2023

   I’m really glad you like it.. and thank you for visiting..

 • Eve
  Posted 20 lipca 2023

  Hello, all the time i used to check webpage
  posts here early in the break of day, because i enjoy to gain knowledge
  of more and more.

 • Rudolf
  Posted 20 lipca 2023

  I really ⅼikoe your blog.. very nice collors & thеme.
  Did you make tһis website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Appгеciate it

 • Leilani
  Posted 20 lipca 2023

  Every weekend i used to pay a quick visit this website,
  for the reason that i wish for enjoyment, since this this site conations genuinely pleasant funny material too.

 • Lavonda
  Posted 20 lipca 2023

  We arе a gaggle of volunteers аnd opеning a neԝ scheme іn our community.
  Your website offered us ԝith valuable іnformation to wоrk
  on. Yoս have done an impressive activity ɑnd oսr entire community cаn be grateful to you.

  • Marzena
   Posted 22 lipca 2023

   That’s nice to hear that.. thank you for visiting..

 • Belen
  Posted 20 lipca 2023

  Can I just say what a relief to uncover someone that actually knows
  what they’re discussing over the internet. You certainly know
  how to bring an issue to light and make it important.

  More people really need to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised you’re not more popular given that you surely have the gift.

  • Marzena
   Posted 22 lipca 2023

   I write what I feel and I’m very happy you like it..

 • Marty
  Posted 21 lipca 2023

  What’s up mates, pleasant article and pleasant urging commented here, I am really enjoying by these.

 • Dian
  Posted 21 lipca 2023

  wonderful post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector
  do not realize this. You should proceed your writing.

  I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 • Anibal
  Posted 21 lipca 2023

  Ӏt’s in faⅽt ѵery difficult іn this busy life to lksten news ߋn TV, therefore
  I simply use the web for tһat reason, and take the mߋѕt recent news.

 • Ahmed
  Posted 21 lipca 2023

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable
  deal. I had been tiny bit acquainted of this your
  broadcast offered bright clear idea

  • Marzena
   Posted 22 lipca 2023

   I just write what I feel and for now I’m not going to change the page.. but I’m glad you like it..

 • Morgan
  Posted 21 lipca 2023

  This post is genuinely a fastidious one it assists new internet users, who are wishing for blogging.

  • Marzena
   Posted 22 lipca 2023

   Thank you.. and I’m happy you like it..

 • Lavina
  Posted 21 lipca 2023

  I like the valuable info you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here frequently.

  I am quite certain I will learn many new stuff right
  here! Best of luck for the next!

 • Salvatore
  Posted 21 lipca 2023

  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  I’ll be back.

 • Alma
  Posted 22 lipca 2023

  І am genuinely pleased t᧐ reаԁ thjs web site posts wһich carries lotrs of
  valuable іnformation, thanks fοr providing tһese infօrmation.

 • Nikole
  Posted 22 lipca 2023

  You are incredible! Thanks!

 • Walker
  Posted 22 lipca 2023

  This is a topic that’ѕ close tߋ mʏ heart…

  Many thanks! Exаctly ᴡheгe arre your contact detaills though?

 • Ermelinda
  Posted 22 lipca 2023

  What a great informations

 • Wilmer
  Posted 22 lipca 2023

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content.

  This article has truly peaked my interest.
  I will book mark your website and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

  • Marzena
   Posted 22 lipca 2023

   Thank you very much for so kind words and for visiting..

 • Wilbur
  Posted 22 lipca 2023

  Тhis website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something wһich helped me.

  Thank yߋu!

 • Louvenia
  Posted 23 lipca 2023

  I every time used to read post in news papers but now as I am
  a user of internet therefore from now I am using net for content, thanks for this nice post.

 • Norman
  Posted 23 lipca 2023

  Hello there I am so delighted I found your webpage, I really found you by
  accident, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and
  a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.

 • Brandy
  Posted 23 lipca 2023

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your
  blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very
  soon!

 • Hope
  Posted 23 lipca 2023

  I’m trying to find issues to enhance my site!I guess its adequate to make use of a few of your concepts!!

 • Leandro
  Posted 23 lipca 2023

  Keep on ԝorking, great job!

 • Celina
  Posted 23 lipca 2023

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new apple
  iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the outstanding work!

 • Toby
  Posted 27 lipca 2023

  Your method of explaining all in this article is actually good, all be able to simply understand it, Thanks a lot.

 • Pingback: My Homepage
 • Nina
  Posted 31 lipca 2023

  It’s hard to find experienced people in this particular topic, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 • Lanora
  Posted 31 lipca 2023

  Prettү сomponent օf content. I ϳust stumbled
  upon үour web site and in accession capital to claim that Ӏ get іn fact enjoyed account your blоg postѕ.
  Anywaү I’ll be subscribing on your feeds or even I fulfiⅼlment yоu
  get admission to consistently quickly.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   I’m happy.. and thnx for visiting..

 • Lillie
  Posted 1 sierpnia 2023

  I really like reading through a post that can make men and women think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   And thank you for visiting and I invite you more often..

 • Tamela
  Posted 1 sierpnia 2023

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you are just too great. I actually like what you’ve acquired
  here, certainly like what you’re saying and the way
  in which you say it. You make it entertaining and you still take care
  of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is really a terrific site.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   I’m happy you think so.. and thank you for visiting..

 • Charley
  Posted 2 sierpnia 2023

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long
  time. Thank you and good luck.

 • Shawnee
  Posted 2 sierpnia 2023

  Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Many thanks for sharing!

 • Katrin
  Posted 2 sierpnia 2023

  great put up, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector do not realize this.

  You should proceed your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 • Micheal
  Posted 3 sierpnia 2023

  A wonderful trip and thank you for sharing it.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Yes, it was wonderful.. and thank you for visiting..

 • Yong
  Posted 3 sierpnia 2023

  Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for
  your great information you’ve got here on this post. I am coming back to your website for more soon.

 • Leonie
  Posted 4 sierpnia 2023

  Hi there to every one, the contents existing at this web
  page are actually amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 • Larae
  Posted 4 sierpnia 2023

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll
  try to get the hang of it!

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   And thank you for visiting and I invite you more often..

 • Floy
  Posted 8 sierpnia 2023

  Your method of explaining the whole thing in this
  article is genuinely nice, every one be capable of effortlessly be aware of it,
  Thanks.

 • Winston
  Posted 8 sierpnia 2023

  I do believe all the ideas you have presented to your post.
  They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too
  short for newbies. May just you please lengthen them
  a little from next time? Thank you for the post.

 • Meri
  Posted 9 sierpnia 2023

  Hello very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am glad to search out numerous useful info right here within the publish, we’d like work out extra techniques
  in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • Marlon
  Posted 9 sierpnia 2023

  It’s going to be end of mine day, except before finish I am reading this
  fantastic article to improve my experience.

 • Lavada
  Posted 10 sierpnia 2023

  I was recommended this web site by my cousin. You’re wonderful! Thanks!

 • Chante
  Posted 11 sierpnia 2023

  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  now each time a comment is added I receive 4 emails with
  the same comment. There has to be an easy method you are able
  to remove me from that service? Kudos!

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   I have no idea how to do it.. sorry..

 • Monica
  Posted 11 sierpnia 2023

  Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?

  Many thanks

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Maybe start with a blogging platform first?

 • Leonor
  Posted 12 sierpnia 2023

  I blog frequently and I truly appreciate your information. This
  article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week.

  I subscribed to your RSS feed too.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Thank you very much for visiting and I’m glad you like it..

 • Dario
  Posted 13 sierpnia 2023

  My spouse and I stumbled over here different web address and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you.
  Look forward to exploring your web page repeatedly.

 • Vickie
  Posted 13 sierpnia 2023

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading
  through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 • Marcella
  Posted 13 sierpnia 2023

  I love it when people get together and share thoughts.

  Great website, keep it up!

 • Gloria
  Posted 14 sierpnia 2023

  Your way of explaining the whole thing in this piece of
  writing is in fact nice, every one can easily be aware
  of it, Thanks a lot

 • Collette
  Posted 15 sierpnia 2023

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was wondering what all is
  needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Maybe start with a blogging platform first? And I’m glad you like my blog..

 • Shad
  Posted 15 sierpnia 2023

  Remarkable! Its actually remarkable post, I have got much clear idea on the topic of from this
  paragraph.

 • Carlo
  Posted 16 sierpnia 2023

  Excellent points altogether, you just won a new reader.

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Thank you.. I’m very happy you like it..

 • Leonard
  Posted 17 sierpnia 2023

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to
  improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  • Marzena
   Posted 18 sierpnia 2023

   Maybe.. and I’m glad you like my blog..

 • Roxana
  Posted 20 sierpnia 2023

  With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content
  I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of
  it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help protect against content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 • Loren
  Posted 20 sierpnia 2023

  Іt’s impressive thɑt you are getting ideas fгom this article аѕ well as from ouг discussion madе at this time.

 • Rebbeca
  Posted 20 sierpnia 2023

  I’ll right away clutch your rss feed as I can not find your email
  subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any?
  Please allow me know so that I could subscribe. Thanks.

 • Cassie
  Posted 21 sierpnia 2023

  Awesome! Its in fact awesome article, I have got much clear idea about
  from this paragraph.

 • Grady
  Posted 22 sierpnia 2023

  It’s going to be end of mine day, except before finish I am reading this impressive piece of writing to improve
  my experience.

 • Sonja
  Posted 23 sierpnia 2023

  Aw, this was аn exceptionally nice post. Ꭲaking thе
  time and actual effort tߋ produce a really goοd article… bᥙt what can I ѕay… good job!

 • Danilo
  Posted 26 sierpnia 2023

  Excellent way of explaining, and fastidious article to get data about my presentation subject, which i am going to present in school.

 • Lorie
  Posted 27 sierpnia 2023

  Your method of describing everything in this article is really
  fastidious, every one can effortlessly understand
  it, Thanks a lot

 • http://Fridayad.In
  Posted 31 sierpnia 2023

  I used to read smaller articles or reviews that as well clear
  their motive, and that is also happening with this post which I am reading now.

 • Rosemary
  Posted 2 września 2023

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your blog?
  My website is in the very same area of interest as yours and my users would truly
  benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Cheers!

  • Marzena
   Posted 19 września 2023

   Of course I don’t mind and I’m happy you like it..

 • Kathleen
  Posted 14 września 2023

  Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and fantastic design and style.

  • Marzena
   Posted 19 września 2023

   Thank you very much and I’m so glad you like it..

 • Lesli
  Posted 17 września 2023

  My brother suggested I would possibly like this website.
  He was entirely right. This post actually made my day. You can not consider just how a lot time I had spent for
  this information! Thanks!

 • Nancy
  Posted 18 września 2023

  Good day! I just want to give you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post.
  I’ll be returning to your blog for more soon.

 • Esperanza
  Posted 20 września 2023

  Hi!,I really like your writing so so much! I require an expert on this to solve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to see you.

 • Dannielle
  Posted 20 września 2023

  Hi theгe, just became aware of your blog through Google,
  and found tһat it is really informatіve. I will appreciate іf you continue this in future.
  Mаny people will be benefited from ʏour writing. Ϲheers!

 • Izetta
  Posted 28 września 2023

  It’s actually very complex in this active life to listen news on Television, so I simply use world wide web for
  that reason, and take the latest news.

 • Alphonse
  Posted 30 września 2023

  Hello my loved one! I want to say that this article is awesome,
  great written and include approximately all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

  • Marzena
   Posted 28 października 2023

   I’m happy you like it.. and welcome back any time..

 • Quincy
  Posted 1 października 2023

  Yes! Finally someone writes about it. Thank you.

 • Hellen
  Posted 4 października 2023

  When someone writes an article he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 • Kennith
  Posted 5 października 2023

  Thank you so much for giving everyone such a pleasant opportunity to read
  critical reviews from this site. Its usually very good and as well
  , stuffed with a great time for me personally and my office fellow workers to
  search your site particularly 3 times in 7 days to study the newest guides you will have.
  And indeed, I am certainly contented with your unbelievable ideas you serve.
  Selected 2 facts in this post are absolutely the most effective we
  have ever had.

 • Mirta
  Posted 7 października 2023

  Good post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other
  writers and use something from other web sites.

 • Nigel
  Posted 31 października 2023

  This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 • Gertrude
  Posted 25 listopada 2023

  No matter what someone is looking for, they will find everything very well described here.

 • Eula
  Posted 6 grudnia 2023

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining,
  and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that
  not enough folks are speaking intelligently about. I’m very
  happy I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 • Michaela
  Posted 25 grudnia 2023

  I think this is one of the most important info for me.

  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 • Berry
  Posted 2 stycznia 2024

  Excellent way of telling, and pleasant post to obtain data concerning my
  presentation subject, which i am going to convey in school.

 • Earl
  Posted 3 stycznia 2024

  Hey – great blog, just looking about some blogs, seems a pretty nice platform you might be utilizing.
  Im currently utilizing WordPress for a few of my
  web sites but looking to alter 1 of them through to a platform similar to yours as being a trial run. Something in particular youd recommend
  about it?

  • Marzena
   Posted 4 stycznia 2024

   Hmm, it’s hard for me to recommend anything, but follow your heart..

 • Tamie
  Posted 3 stycznia 2024

  My family all the time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting know-how daily by reading such good content.

 • Tawanna
  Posted 5 stycznia 2024

  You should take part in a contest for one of the best sites on the web.

  I most certainly will recommend this website!

  • Marzena
   Posted 8 stycznia 2024

   Thank you very much for so kind words..

 • Starla
  Posted 17 stycznia 2024

  Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, fantastic blog!

  • Marzena
   Posted 2 lutego 2024

   Thank you very much for these valuable comments, I will check it out..

 • Penelope
  Posted 20 stycznia 2024

  Hello very nice blog!! Man .. Beautiful ..

  Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am glad to seek out so many helpful information here in the
  submit, we’d like develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 • Mackenzie
  Posted 23 stycznia 2024

  First of all I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if
  you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.

  I truly do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!

  • Marzena
   Posted 2 lutego 2024

   Maybe try meditation or pranayama.. it beautifully cleanses not only the mind..

 • Malinda
  Posted 1 lutego 2024

  Thanks for every other informative website. Where else
  may just I get that kind of information written in such
  a perfect manner? I have a project that I’m simply now running on, and I
  have been at the glance out for such information.

 • Sam
  Posted 1 lutego 2024

  Appreciate this post.

 • Fae
  Posted 2 lutego 2024

  If you desire to take a good deal from this post then you have to read all.

 • Franklyn
  Posted 4 lutego 2024

  Keep on working, great job!

 • Colette
  Posted 5 lutego 2024

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital
  to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 • Oscar
  Posted 5 lutego 2024

  Its like you read my thoughts! You appear to know so much
  approximately this, like you wrote the guide in it or something.
  I feel that you simply can do with some % to power the message home
  a little bit, however instead of that, this is wonderful
  blog. A fantastic read. I will definitely be back.

  • Marzena
   Posted 20 lutego 2024

   I’m happy you like it.. I don’t need %…………..

 • Ahmad
  Posted 7 lutego 2024

  You are amazing! Thanks!

 • Nadzieja
  Posted 15 lutego 2024

  Im happy I found this weblog, I couldnt find
  any data on this subject matter prior to. I also
  run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me
  if possible feel free to let me know, im always look for
  people to examine out my site. Please stop by and
  leave a comment sometime!

Dodaj komentarz